Gen. bryg. Karol Molenda, NCBC: "Zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest procesem"

8 września 2021, 08:13
General_Molenda
gen. bryg. Karol Molenda dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni / fot. CyberDefence24.pl

"Podejście do cyberbezpieczeństwa jest wieloetapowe, nie da się - w moim przekonaniu -  powiedzieć: >>tak, jesteśmy bezpieczni w cyberprzestrzeni<<" - komentuje w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

Podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions&Cities 2021 gościem redakcji CyberDefence24.pl był gen. bryg. Karol Molenda dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC). 

W rozmowie z nami mówił m.in. o zapewnianiu cyberbezpieczeństwa przez NCBC i ocenił, że "nigdy nie jest to stan stały, a ciągły proces".

"Zapewnienie cyberbezpieczeństwa nie jest stanem. Jako inżynier też bym wolał, aby było to podejście zero-jedynkowe: jest bezpiecznie lub nie. Niestety nie jest to stan, a proces. To, że dzisiaj z analizy ryzyka wychodzi nam, że przeciwnik nie operuje w naszych sieciach, nie oznacza, że tak jest. Stąd podejście do cyberbezpieczeństwa jest wieloetapowe i tak staramy się do tego podchodzić" - stwierdził. 

Zobacz także: Robert Kośla, KPRM: "Głównym celem jest podniesienie odporności na cyberataki"

W rozmowie z CyberDefence24.pl dodaje, że NCBC przede wszystkim zajmuje się monitorowaniem sieci, by zauważyć próby ataku.

"Wymieniamy się informacjami z naszymi partnerami o zauważonych adwersarzach, operujących lub próbujących operować w naszych sieciach. Dość istotnym aspektem jest nasze podejście: nie zakładamy, że jesteśmy bezpieczni; nie zakładamy, że nasze systemy są w pełni bezpieczne. Nasze podejście jest proaktywne - zakładamy - być może błędnie, że w naszej sieci ktoś może być. Nasze zespoły są bardzo zaawansowane w tzw. polowaniu na adwersarzy w sieci; podchodząc do analizy bezpieczeństwa w sieci i poszukując śladów ich obecności - podkreślił gen. bryg. Karol Molenda. 

Dodał, że "podejście do cyberbezpieczeństwa jest wieloetapowe i nie jest możliwe, by można było powiedzieć: >>tak, jesteśmy bezpieczni w cyberprzestrzeni<<".  

Więcej w poniższym wideo. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Ciekawy
czwartek, 9 września 2021, 16:04

Jak zdefiniowana jest cyberprzestrzeń? W której cyberprzestrzeni walczy MON, w której cyberprzestrzeni walczy ABW a w której NASK? Czy ktoś może wie?

TowariszczJacho
środa, 8 września 2021, 23:39

czyli śmiać się już czy płakać :)(: nad bezpieczeństwem RP szczególnie w kontekście zhakowanej skrzynki szefa SKW ... a nie mówiłem ?

Inżynier programista
środa, 8 września 2021, 20:41

Wdrożenie prawdziwego cyberbezpieczeństwa trzeba zacząć od podstaw, opracować polską dystrybucję systemu Linux, wyrzucić naukę systemu Windows ze wszystkich szkół i wdrożyć naukę tylko polskiej dystrybucji systemu Linux. Nie można zakładać, że Windows 10, czy w przyszłości 11 to bezpieczne systemy, bo tak nie jest. Tylko masowe pozbycie się systemów Windows może umożliwić bezpieczeństwo.

Davien
czwartek, 9 września 2021, 15:16

Póki co tylko Windows ma dopracowaną technologię ClearType, która umożliwia bezpieczną pracę z monitorami obrazowymi wykonanymi w technice LCD. System Linux powoduje niepoprawne (nieczytelne) wyświetlanie trzcionek na urządzeniu obrazowym przez co naraża użytkownika sprzętu komputerowego na poważne choroby wzroku, potencjalnie nawet trwałe uszkodzenie. Ale czego się spodziewać po ludziach piszących oprogramowanie za paczkę fajek i chipsy.

Szept
niedziela, 12 września 2021, 00:23

O żesz to Davien na liście płac Microsoftu też jest. Chłop się zaora jako lobbysta na Polskę.

Inżynier programista
piątek, 10 września 2021, 14:26

Korzystam od ponad 10 lat z monitora LCD i Red Hat-a oraz Ubuntu kiedyś i Debian-a obecnie i na wzrok nie narzekam. Do każdego komputera z Window 10 potrafi włamać się nawet mój 12 letni syn taki to bezpieczny system.

Hyhy
środa, 8 września 2021, 20:10

Jeszcze trochę pokradnieta to bedzieta

Tweets CyberDefence24