Google wypowiada wojnę aplikacjom szpiegującym użytkowników

4 grudnia 2017, 16:11
Cyber Google logo

Google wypowiada wojnę aplikacjom szpiegującym użytkowników. Firma będzie wysyłać ostrzeżenia twórcom takich programów, wzywając ich do poinformowania użytkowników o tym, jakie dane na ich temat są zbierane. Jeśli tego nie zrobią - Google oznaczy ich aplikacje znakiem ostrzegawczym.

We wprowadzonych niedawno zmianach w polityce bezpiecznego korzystania z internetu z użyciem produktów Google'a, firma zadbała też o wzmocnienie środków przeznaczonych do walki z niechcianym i złośliwym oprogramowaniem. Polityka dotycząca niechcianego oprogramowania to krok w stronę wyeliminowania zagrożeń związanych z użyciem aplikacji mobilnych na urządzeniach z systemem Android. Twórcy mobilnego oprogramowania muszą zaakceptować stawiane przez nią warunki, jeśli chcą korzystać ze sklepu Google Play - oficjalnego kanału dystrybucji dla aplikacji na Androida.

Wprowadzone przez Google zmiany wymagać będą, od tej pory, aktywnego informowania użytkowników na temat tego, jakie dane przetwarza instalowane przez nich oprogramowanie. Dotyczy to zarówno danych niezbędnych do działania aplikacji, jak i tych przetwarzanych dla innych celów - wówczas aplikacja musi informować użytkownika w sposób szczegółowy na temat wykorzystania tych danych.

Czytaj więcej: System Google Play Protect zawiódł w pierwszym teście bezpieczeństwa

Twórcy oprogramowania, którzy nie dostosują się do nowych zasad w ciągu 60 dni, spotkają się z działaniami ze strony Google'a. Koncern poinformował, że aplikacje pochodzące od takich twórców będą oznaczane komunikatem ostrzegawczym, podobnie jak strony internetowe z nimi powiązane. Oprócz obowiązku informowania użytkowników aplikacji o tym, jak i w jakich celach program przetwarza ich dane, twórcy oprogramowania będą mieli obowiązek zamieszczania odpowiedniej polityki prywatności wszędzie, gdzie w grę wchodzi przetwarzanie danych mogących identyfikować osobę użytkownika. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Tadziu
piątek, 9 lipca 2021, 11:47

Lokaliztor użytkownika to szkodnik?

0libob
wtorek, 5 grudnia 2017, 14:07

Przecież Google samo w sobie szpieguje! ?

Tweets CyberDefence24