Incydent w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Celem użytkownicy placówki

4 stycznia 2019, 12:57
book-829939_960_720
Fot. geralt/Pixabay

Centralna Biblioteka Wojskowa (CBW) poinformowała, że w ostatnim okresie CW SRnIK, działający w ramach CSIRT MON, zaobserwował ukierunkowane ataki phishingowe na użytkowników biblioteki.

Nadawcy phishingowych wiadomości podszywają się pod Centralną Bibliotekę Wojskową, informując o konieczności zwrotu książek z listy, do której prowadzi link zawarty w przesłanej wiadomości. Otwarcie wyżej wymienionego linku powoduje pobranie złośliwego oprogramowania. Taką wiadomość należy usunąć, nie klikając w żaden podany w niej odnośnik.

Cechy charakterystyczne wiadomości:
W polu nadawca: "Centralna Biblioteka Wojskowa" 
W polu temat: Długi CBW

Jak informuje CBW, dane użytkowników placówki są w pełni bezpieczne. Incydent nie skutkował ujawnieniem informacji. W wyniku zaistniałej sytuacji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z poczty elektronicznej. 

Właściwy adres mailowy CBW do kontaktu z użytkownikami to: cbw.wypozyczalnia@ron.mil.pl

Podejrzenia incydentów związanych z przedmiotowym zdarzeniem należy zgłaszać do Administratora CBWw.kulinski@ron.mil.pl - tel. 261-817-262 lub CW SRnIK (dyżur w trybie 24/7)

Wiarygodność wszystkich komunikatów i ostrzeżeń SRnIK można potwierdzić, kontaktując się z Dyżurnym MIL-CERT, korzystając z poniższych danych.

Dyżurny MIL-CERT / CW SRnIK 
e-mail: incydenty@mon.gov.pl
Tel.: 261 871 641
Link: csirt-mon.wp.mil.pl

Źródło: Centralna Biblioteka Wojskowa

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
x
niedziela, 6 stycznia 2019, 06:16

Podstawą weryfikacji email jest dziś kryptografia asymetryczna. Mam nadzieję że w MON to wiedzą