Reklama

Polityka i prawo

Indie zainwestują w cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej?

Fot. Pixabay CC0 Public Domain

Przedstawiciele National Critical Information Infrastructure Protection Centre (NCIIPC) podczas ostatniej konferencji bezpieczeństwa informatycznego podkreślali, jak istotna jest obrona infrastruktury krytycznej przed cyberatakami. Jak zaznaczyli, ważnym jest aby w Indiach nie powtórzył się scenariusz z 2015 roku na Ukrainie.

Jak można przeczytać na stronie The Hacker News, indyjska administracja i przedstawiciele korporacji w kraju nie podejmowali żadnych znaczących kroków związanych z cyberbezpieczeństwem od momentu powołania NCIIPC w roku 2014. Sytuacja ma się jednak zmienić, ponieważ podczas ostatniej konferencji w Nowym Delhi eksperci cyberbezpieczeństwa odnieśli się do współczesnych problemów infrastruktury krytycznej.

Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele agencji rządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Indiach. Chodzi o Aloka Joshiego, szefa NTRO (National Technical Research Organisation), która pełni rolę wywiadu elektronicznego w Indiach, i dra Arvinda Guptę, szefa NSA (National Security Advisor), ciała doradczego w sprawach bezpieczeństwa narodowego.

Wśród zaproszonych gości pojawił się także szef zespołu indyjskich CERT-ów dr Snjay Bahl oraz koordynator cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Coordinator) dr Gulshan Rai. Można powiedzieć, że wszystkie najważniejsze osoby w kraju, które odpowiadają za cyberbezpieczeństwo, zjawiły się podczas ostatniej konferencji.

Podczas spotkania nie tylko podkreślono, że należy przywiązywać większą wagę do bezpieczeństwa infrastruktury, ale przypomniano też ostatnie zdarzenia na świecie. Pokazują one, że żaden sektor nie jest i nie będzie bezpieczny, jeżeli jest podłączony do sieci internetowej. Nawet takie miejsca jak elektrownie elektryczne mogą stać się celem ataku.

Czytaj też: Popularna aplikacja rozsyła złośliwe oprogramowanie

Inne wypowiedzi są podobne do tych, które pojawiają się podczas europejskich konferencji, a dotyczą zwiększenia współpracy pomiędzy sektorami, lepszego finansowanie nowych rozwiązań czy porozumienia na linii firmy prywatne-rząd.

Autor The Hacker News zauważył także, że przedstawiciele skupili się na rozwoju internetu rzeczy i związanych z nim zagrożeniach, które wpłyną na kształtowanie się całego sektora infrastruktury krytycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama