Internet najbardziej kasowym rynkiem reklamy w II kwartale 2020 r.

14 września 2020, 10:33
smartphone-keyboard-app-internet-network-social-network
fot. pxfuel
CyberDefence24
CyberDefence24

Internet stał się najbardziej kasowym rynkiem reklamy w drugim kwartale 2020 roku - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Wg PIE wzrost znaczenia reklamy w sieci kosztem tradycyjnych mediów jest zgodny z wieloletnim trendem, ale dotąd wysoki poziom utrzymywały wydatki na reklamę telewizyjną.

Jak wskazał PIE, wydatki na reklamę spadły w II kwartale 2020 r. o 28 proc. w relacji do II kw. 2019 r., a o 10,5 proc. w stosunku do I kw. br. Dane Publicis Media Group, na które powołują się analitycy Instytutu pokazują, że spadki nie ominęły mediów internetowych, choć w tym obszarze były one najmniejsze.

Po pandemicznym trzęsieniu ziemi internet wyprzedził telewizję na rynku reklamowym - "stał się najbardziej kasowym rynkiem reklamy w II kw. 2020 r." - podkreślił PIE.

Analitycy przyznali, że wzrost znaczenia reklamy w sieci, kosztem tradycyjnych mediów, jest zgodny z wieloletnim trendem. "Do tej pory jednak stabilny, wysoki poziom utrzymywały wydatki na reklamę telewizyjną" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Podkreślono, że dosyć stabilny był też rynek reklamy radiowej; w poprzednim kwartale radio, jako jedyne medium poza internetem, zanotowało wzrost w stosunku do poprzedniego roku. "Wydatki na reklamę prasową spadają za to systematycznie w tempie ok. 10 proc. rdr" - dodano.

Z kolei "drastyczny spadek wydatków" na reklamę outdoor (72 proc.) i reklamę kinową (100 proc.) to bezpośrednie efekty lockdownu - wskazał PIE. W wiosennych miesiącach znacząco spadła mobilność Polaków, przez większość czasu zamknięte były też kina, ale "brakuje sygnałów świadczących o spadku zainteresowania mediami – telewizją, radiem i prasą".

"Dane z pierwszych dni lockdownu pokazują wręcz wydłużający się czas spędzany przed telewizorami przez Polaków" - zaznaczyli. Np. według danych Nielsen, w trzecim tygodniu marca Polacy spędzali ok. 5 godz. dziennie przed telewizorami.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24