Internet w Iranie będzie halal

6 września 2016, 11:00
Fot. kremlin.ru

Jak poinformowała irańska agencja prasowa IRNA w sobotę pod koniec zeszłego miesiąca ruszył narodowy internet. Minister Komunikacji oraz Informacji w Iranie Mahmoud Vaezi podczas spotkania z dziennikarzami pod koniec sierpnia powiedział, że właśnie ruszyła pierwsza faza implementacji narodowej sieci teleinformatycznej.

Jednocześnie minister Mahmoud Vaezi dodał, że ramach tworzenia nowej sieci, Iran będzie ściśle współpracował z Rosjanami w kwestii projektowania samej sieci. Jednocześnie w ramach porozumienia państwo otrzyma odpowiednie narzędzia od wykrywania nad swoim obszarem państwowym działań komunikacji satelitarnej. Minister nie podał szczegółów współpracy z rosyjską firmą, wiadomo jedynie, że część zapisów zostanie zrealizowana w najbliższym czasie.

Prace nad siecią miały trwać ponad 6 ostatnich lat, jak podaję Council on Foreign Relations (CFR). Problem jednak nie będzie polegać na tylko na zmianie infrastruktury, a jednak na pełnej kontroli Irańskiej administracji nad wszystkimi materiałami zmieszczonymi w narodowej sieci. Według informacji z CFR, wszystkie informacje będą musiały zostać zaakceptowane przez rząd i być halal. Jednocześnie obywatele Iranu zostaną odcięci od swobodnego dostępu do globalnej sieci, jedynym sposobem połączenia z informacjami z zewnątrz ma być połączenie z innymi narodowymi sieciami, takimi jak na przykład występują w Chińskiej Republice Ludowej. Chiny obecnie nie są odcięte od internetu, korzystają z odpowiedniego zestawu filtrów, które działają jak zapora sieciowa, nie wpuszczając nieodpowiednich treści na komputery chińczyków. 

Wprowadzenie narodowej sieci wiąże się z licznymi protestami jakie pojawiły się wśród społeczności walczących o prawa człowieka oraz wolność do swobodnego wypowiadania. Zdaniem organizacji, implementacja takiej odseparowanej sieci może wiązać się z wprowadzeniem cenzury w sieci. Administracja Irańska odpiera zarzuty, tłumacząc swoją decyzje, zwiększeniem poziomu zabezpieczeń sieci oraz promocją lokalnych informacji i kultury. 

Czytaj też: Cyberataki powodem irańskich problemów z infrastrukturą krytyczną?

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Maciej Nosówka
niedziela, 16 października 2016, 17:32

Wady i zalety... Aha. Są również wady i zalety jedzenia nożem i widelcem, czytania książek, chodzenia do szkoły, oglądania filmów etc. Nie zapomnij o tym.

Kiks
czwartek, 8 września 2016, 16:58

To im ruscy backdoorów nawciskają..

TowariszczJacho
czwartek, 8 września 2016, 14:44

Jak to zwykle bywa są wady i zalety powszechnego dostępu do Internetu

Tweets CyberDefence24