iPhone 11 wymusza ciągłe pobieranie informacji o lokalizacji użytkownika

6 grudnia 2019, 16:08
f64b5f1c92a08af396ac8f55603a-1597167
fot. Hisrsrtyo / pixabay
CyberDefence24
CyberDefence24

Konstrukcja czipa U1 znajdującego się w iPhone'ach 11 wymusza ciągłe pobieranie informacji o lokalizacji użytkownika - poinformował koncern Apple odnosząc się do wątpliwości badacza cyberbezpieczeństwa Briana Krebsa wokół ustawień prywatności smartfonów firmy.

W wydanym w piątek oświadczeniu Apple'a cytowanym przez serwis Tech Crunch czytamy, że technologia Ultra Wideband (UWB), do obsługi której służą wbudowane w najnowsze smartfony czipy U1 jest jest określona standardem technicznym, który podlega międzynarodowym regulacjom prawnym. W niektórych regionach na świecie prawo może zobowiązywać do wyłączenia działania tej technologii. System iOS aktywnie wykorzystuje informacje o lokalizacji użytkownika celem określenia, czy znajduje się on w regionie, w którym UWB powinno zostać wyłączone w myśl obowiązującego lokalnie prawa. "Zarządzanie tą funkcjonalnością i wykorzystanie przez nią danych geolokalizacyjnych odbywa się w całości na urządzeniu użytkownika, Apple zaś nie zbiera w tym procesie żadnych informacji dotyczących jego lokalizacji" - napisano.

Technologia Ultra Wideband pozwala nowym smartfonom Apple'a lokalizować inne urządzenia w otoczeniu i np. szybko przesyłać na nie pliki. Odbywa się to za pomocą skierowania telefonu w stronę urządzenia, na które mają zostać przesłane dane, jak zdjęcia czy nagrania wideo.

Wcześniej w tym tygodniu Krebs opublikował na swoim blogu analizę, z której wynika, że smartfony z serii iPhone 11 Pro próbują gromadzić dane o lokalizacji użytkownika nawet wówczas, gdy zablokuje on możliwość zbierania tych danych dla poszczególnych usług systemowych i aplikacji w ustawieniach urządzenia.

Krebs podkreślił, że Apple nie poinformowało o tym użytkowników, wysłał również do koncernu zapytanie w tej sprawie, na które uzyskał odpowiedź, iż firma nie uważa nieoczekiwanego zachowania smartfonów za problem związany z ich bezpieczeństwem, a gadżety działają w taki sposób, jaki został dla nich przewidziany w projekcie.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
jk
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 22:21

"[...] firma nie uważa nieoczekiwanego zachowania smartfonów za problem związany z ich bezpieczeństwem, a gadżety działają w taki sposób, jaki został dla nich przewidziany w projekcie." Czyli poprostu wisi im prywatność użytkowników, a do tego najwyraźniej nie chce im się nawet zbytnio tego ukrywać.

Kiks
niedziela, 8 grudnia 2019, 21:33

Co za bzdury. Autor ma w ogóle iPhone'a?

Palmel
niedziela, 8 grudnia 2019, 13:54

i kto tu kogo śledzi i kto zaczął tą wojnę IT wniosek po takiej informacji nie kupować tego śledzącego, nagrywającego nas urządzenia wniosek trzeba wrócić do starych telefonów z wyjmowalnymi bateriami

Kiks
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 13:18

Nikt nikogo nie śledzi. Albo wyłączasz kompletnie lokalizację wraz z wszystkimi usługami, albo pojedynczo dla aplikacji ,ale wtedy nie wyłączysz wszystkiego, bo część aplikacji ma włączoną lokalizację, a to wymaga działąnia niektórych usług systemowych. Proste i klarowne.

Tweets CyberDefence24