Jeden z największych producentów aluminium ofiarą cyberataku

20 marca 2019, 10:05
aluminimum2
Fot. uc_rusal_photo_gallery/Flickr/CC 2.0

Systemy komputerowe Norsk Hydro, jednego z największych producentów aluminium na świecie, zostały zaatakowane programem ransomware, zmuszając firmę do zawieszenia produkcji w niektórych zakładach.

Ransomware, który zaatakował firmę to LockerGoga. Pierwszy raz został zidentyfikowany w styczniu, kiedy badacze powiązali program z atakiem na francuską firmę konsultingową Altran Technologies.

W oficjalnym oświadczeniu, firma zatrudniająca ponad 35 tys. osób w 40 krajach i której kapitalizacja giełdowa wyniosła w zeszłym roku 12 miliardów dolarów, poinformowała, że obecnie pracuje nad zneutralizowaniem ataku. Dodano, że na razie niemożliwe jest określenie  skali zniszczeń.

Na konferencji prasowej dyrektor finansowy (CFO) Hydro Eivind Kallevik powiedział, że atak rozpoczął się w placówce w Stanach Zjednoczonych. Nie poinformował jednak jak złośliwe oprogramowanie zainfekowało pozostałe systemy. Firma ma swoje zakłady i biura w Teksasie, Baltimore i Nevadzie.

W niektórych placówkach pracownicy Hydro zostali poinstruowani żeby nie logować się  do swoich komputerów. Dostęp do poczty mają uzyskiwać za pomocą tabletów i smartfonów. W zainfekowanych zakładach w celu odzyskania listy zamówień, pracownicy wykorzystują wydrukowane już dokumenty.

Kallevik powiedział, że firma podjęła odpowiednie środki w celu powstrzymania i zneutralizowania ataku, wliczając w to przełączenie się na ręczne sterowanie w niektórych placówkach. Dodał, że priorytetem jest bezpieczeństwo. Firma skupia się na przywróceniu normalnych operacji, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile nam to zajmie – podkreślił Kallevik. W jego opinii pomocne będą regularnie tworzone backupy, które pozwolą przyspieszyć proces przywracania systemów. CFO Hydro nie odpowiedział na pytanie czy firma zapłaci okup.

Norwegia zmobilizowała swoje zespoły reagowania na incydenty do pomocy zaatakowanym przedsiębiorstwu. Norweska agencja bezpieczeństwa oraz CERT pomagają Norsk Hydro w neutralizacji zagrożenia.

Dyrektor ds. Komunikacji norweskiej agencji bezpieczeństwa Mona Strøm Arnøy  powiedziała, że została udzielona pomoc Hydro w zarządzaniu incydentami oraz analizie, ale jest zbyt wcześniej, żeby wysnuć jakiekolwiek wnioski czy stwierdzić kto stoi za atakiem.

Atak zbiegł się w czasie z powołaniem nowego CEO firmy. Svein Richard Brandtzaeg, który sprawował tę funkcję od 2009 roku zostanie zastąpiony przez Hilde Merete Aasheim. Według agencji Reuters zmiana ta ma związek z zamknięciem jednego z zakładów w Brazylii na mocy decyzji brazylijskiego sądu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Zenek
środa, 20 marca 2019, 14:45

autorzy takich ataków powinni być ścigani i sądzeni jak terroryści. Parę wyroków >20 lat więzienia ostudziłoby niejednego "programistę".

dQ
poniedziałek, 25 marca 2019, 15:17

To jak w takim razie powinni być traktowani CIO... albo nawet CEO, którzy pozostawili infrastrukture IT, napedzajaca wszelkie procesy biznesowe, bez ochrony przed cyber-atakami.... Tak kardynalny grzech zaniechania w 6 dekadzie rozpedzonej rewolucji informatycznej to jawne zaproszenie się o kłopoty... To takie samo zaproszenie do nieproszonych odwiedzin, jak nie zamykanie drzwi i bram w realu!

asd
czwartek, 21 marca 2019, 01:08

Bardzo dobrze, że tacy terroryści testują zabezpieczenia firm, bo dzięki temu może firmy w końcu pójdą po rozum do głowy i nie będą na ślepo podłączać wszystkiego do sieci prosząc się o kłopoty. Zakłady powinny mieć sieć wewnętrzną, jedynie z kilkoma punktami dostępu do internetu oczywiście nie połączonymi z siecią zakładową.

Tweets CyberDefence24