Reklama

Polityka i prawo

KE przyjęła unijne narzędzia ws. bezpieczeństwa sieci 5G

Fot. NakNakNak / Pixabay
Fot. NakNakNak / Pixabay

Komisja Europejska zatwierdziła w środę unijny zestaw narzędzi ograniczający ryzyko zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci 5G. Zawierają one szereg konkretnych działań mających na celu analizę zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa sieci oraz wzmocnienie środków zapobiegawczych.

Kierując się poparciem dla skoordynowanego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G, jakie szefowie państw lub rządów wyrazili na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu ub.r., Komisja Europejska zaleciła szereg konkretnych działań mających na celu zapobieganie zagrożeniom dla sieci 5G.

Zalecenia te łączą instrumenty ustawodawcze i polityczne, zarówno na szczeblach krajowych, jak i unijnych, które mają zapewnić ochronę unijnych gospodarek, społeczeństw i systemów demokratycznych. I tak państwa członkowskie w oparciu o zestaw narzędzi zobowiązują się do kontynuowania wspólnych działań w celu ochrony sieci 5G i wzmocnić środki zapobiegające zagrożeniom, w tym wprowadzić bezwzględny wymóg wdrażania systemów certyfikacji cyberbezpieczeństwa i nakładać na dostawców i operatorów zaostrzone wymogi, zobowiązujące ich do zapewnienia bezpieczeństwa sieci.

„Dzięki 5G będziemy w stanie osiągnąć wspaniałe rzeczy. Technologia pomoże w tworzeniu spersonalizowanego systemu leczenia czy sieci energetyczne, które pomogą zintegrować wszystkie rodzaje energii odnawialnej. To będą bardzo korzystne zmiany, ale tylko jeśli będziemy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo sieci 5G. Tylko pod tym warunkiem wszyscy mieszkańcy UE będą mogli w pełni skorzystać z odkryć technologicznych” – powiedziała w środę komisarz UE ds. cyfryzacji Margrethe Vestager.

Komisja przypomniała, że chociaż za bezpieczeństwo procesu wdrożenia sieci 5G w dużej mierze odpowiedzialni są uczestnicy rynku, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo narodowe spoczywa na państwach członkowskich, to bezpieczeństwo sieci 5G jest kwestią o strategicznym znaczeniu dla całego jednolitego rynku i suwerenności technologicznej UE. Ściśle skoordynowane wdrożenie zestawu narzędzi jest, więc niezbędne, aby zapewnić przedsiębiorstwom i obywatelom UE możliwość pełnego korzystania w bezpieczny sposób z wszystkich zalet tej nowej technologii.

Technologia 5G, która według szacunków w 2025 r. w skali globalnej będzie generować przychody rzędu 225 mld euro, stanowi kluczowy atut Europy, który pozwoli jej konkurować na światowych rynkach; bezpieczeństwo tej technologii ma zatem decydujące znaczenie dla zapewnienia strategicznej autonomii Unii - uważa KE.  Sieć 5G da możliwość wprowadzenia na szeroką skalę takich rozwiązań jak e-zdrowie, gdzie możliwe stanie się  monitorowanie stany zdrowia pacjentów czy stwierdzanie diagnozy zdalnie.  Mają zostać wykorzystane roboty, który pomogą w operacjach i innych zabiegach medyczny. 5G to również rewolucja w transporcie umozliwiająca stosowanie autonomicznych autor na szeroką skalę czy energetyce, co pozwoli na zaoszczędzenie energii ze względu na zastosowanie inteligentnych sieci.

Komisja wezwała UE do przyjęcia kluczowych środków bezpieczeństwa do 30 kwietnia 2020 r.

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama