KNF: spółki zajmujące się kryptowalutami złamały polskie prawo

30 września 2020, 13:01
ezgif. - bitcoiny - com-webp-to-jpg (1)
Fot. Pxhere/CC0

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych dwa podmioty z Torunia zajmujące się giełdą kryptowalut - BTCDuke oraz Tygrysia Maska.

Komisja wyjaśniła, że wobec tych dwóch spółek zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Toruniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 ustawy o usługach płatniczych. Chodzi o nieuprawnioną działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego.

Jak wynika ze strony btcduke (giełda kryptowalut), spółka Tygrysia Maska jest jednym z podmiotów prowadzących tę platformę.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF znajduje się pod adresem: www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Edward
czwartek, 1 października 2020, 17:17

Przypomnijmy tylko że zaledwie 5% "doniesień" KNF kończy się prawomocnym wyrokiem, zatem 95% to zwyczajne pomówienia. KNF może jedynie "podejrzewać", a o tym jak było naprawdę zdecyduje sąd.

Tweets CyberDefence24