Reklama

Social media

Cyberbezpieczeństwo tematem obrad i debat. O czym dyskutowano podczas Cyber24 Day?

grafika: Katarzyna Głowacka; fot. Robert Suchy/ Grupa Defence24
grafika: Katarzyna Głowacka; fot. Robert Suchy/ Grupa Defence24

Grupa Defence24, zespół pięciu redakcji zajmujących się bezpieczeństwem w rozumieniu konwencjonalnym i hybrydowym zorganizowała II edycję konferencji Cyber24 Day, która odbyła się 12 października w Warszawie. Relację z wydarzenia można było śledzić na łamach portalu CyberDefence24.pl oraz w naszych social mediach. 

Podczas Cyber24 Day 2021 poruszyliśmy najbardziej aktualne tematy związane z cyberbezpieczeństwem z punktu widzenia państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Konferencję Cyber24Day otworzył August Żywczyk, dyrektor operacyjny Grupy Defence24. Jego zdaniem, ewolucja zagrożeń wymaga od państwa – jego instytucji oraz wszystkich obywateli – nie tylko gotowości do zmian i adaptacji do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa, ale również kreatywności i umiejętności przewidywania kolejnych posunięć naszych przeciwników.

image
Fot. Robert Suchy

"Polska nie może sobie pozwolić na bycie biernym obserwatorem trwającej rozgrywki. W naszym interesie jest bycie jednym z liderów regionu Europy Środkowo-Wschodniej i do takiej roli Polska nie tylko aspiruje, ale i jest predestynowana ze względu na swój potencjał i zasoby" - podkreślił. 

Zapowiedź projektu nowelizacji KSC

Swoje przemówienie wygłosił także Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, który zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trafi do Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych”. 

Czytaj także: Cieszyński: W nowelizacji KSC najważniejsze powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa

Klasyczne działania w cyberprzestrzeni

Natomiast gen. dyw. Andrzej Reudowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego podczas Cyber24Day zaznaczył, że w cyberprzestrzeni występują klasyczne działania, jak np. manipulacja, deepfake, kradzież danych czy szpiegostwo. "Odpowiedzią na nie jest deep knowledge. Dominacja w cyber nie musi oznaczać zwycięstwa" – podkreślił.  

Co decyduje o cyberkonflikcie?

Z kolei gen. bryg. Karol Molenda, szef Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni podczas inauguracji tegorocznej edycji konferencji Cyber24Day stwierdził, że istnieją trzy kategorie czynników, które mogą zadecydować o przyszłym cyberkonflikcie: dane, ludzie, sojusze". 

image
Fot. Robert Suchy/ Grupa Defence24

W debatach wzięli udział przedstawiciele rządu, administracji publicznej, sił zbrojnych RP, eksperci, reprezentanci biznesu. Towarzyszyły nam także inne media. 

Dyskutowano m.in. o hakerach i ich znaczeniu; Big Data jako następnej domenie walki;  o tym, jak SI może przeciwdziałać́ terroryzmowi; edukacji żołnierzy i społeczeństwa w obronie kraju; infrastrukturze krytycznej w dobie cyberzagrożeń; komunikacji strategicznej; rozwiązaniach technologii chmurowej czy kobietach w branży cyberbezpieczeństwa. 

image
Fot. Robert Suchy/ Grupa Defence24 

Tegoroczna odsłona wydarzenia otrzymała patronaty honorowe m.in. pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego; Ministra Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Partnerami merytorycznymi konferencji są m.in. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.

image

 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba  napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama