Kurs HackerU – od zera do eksperta cyberbezpieczeństwa

5 marca 2021, 09:54
IMG_2142

Praca w branży cyberbezpieczeństwa jawi się jako ciekawa i dobrze płatna, dlatego coraz więcej osób interesuje się tą tematyką, starając się w niej dokształcić. Często sięgają po różnorodne kursy, które mają to ułatwić i zastąpić długotrwały proces studiowania. Czy jest to jednak możliwe?

Specjalista ds. cybersecurity – zawód przyszłości

Ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa ciągle brakuje. Z badań przeprowadzonych przez International Information System Security Certification Consortium wynika, że na rynku na całym świecie brakuje około 4 milionów osób o takiej specjalności. Szacuje się, że obecnie w Polsce dostępnych jest 10 000 wakatów w branży. Ze względu na fakt, że cyberbezpieczeństwo rozwija się znacznie szybciej niż pozostałe dziedziny nowych technologii, te liczby będą stale się zwiększać. Dlatego nie dziwi fakt, że pojawia się coraz więcej kursów, które w krótkim okresie mają zagwarantować nabycie odpowiednich umiejętności i wejście do branży cybersecurity w relatywnie krótkim czasie. Ich organizatorzy podkreślają, że do ostatecznego sukcesu konieczne jest zaangażowanie uczestników i wykonanie olbrzymiej indywidualnej pracy, dlatego dobry kurs musi dawać odpowiednie możliwości rozwoju oraz zapewniać wsparcie ekspertów, którzy pokierują karierą młodego człowieka.

Kurs cyberbezpieczeństwa od HackerU

Jedną z nowych ofert na rynku jest kurs HackerU, dostępny w 12 państwach na całym świecie i stworzony przez izraelskich ekspertów cyberbezpieczeństwa. Ukończyło go już ponad 40 tys. absolwentów. HackerU działa w branży edukacyjnej od 25 lat oraz współpracuje z 18 uniwersytetami. W Polsce współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, w Stanach Zjednoczonych m.in. z Michigan State University.

Kurs oferowany przez HackerU składa się z 2 etapów: kursu wstępnego, który trwa jeden miesiąc oraz 6-miesięcznego kursu głównego. Program jest układany przez ekspertów z Izraela, a językiem prezentacji jest angielski, co nie powinno nikogo dziwić, bo to język absolutnie standardowy, jeżeli chodzi o działkę IT i cyberbezpieczeństwa. W Polsce kurs jest realizowany przez krajowych wykładowców. Uczestnicy kursu w trakcie intensywnego szkolenia uczą się jak hakerzy piszą wirusy, w jaki sposób kradną dane do logowania do mediów społecznościowych, jak wykrywają luki w systemach czy włamują się do sieci Wi-Fi.  Kursanci zapoznają się również z hakowaniem z wykorzystaniem języka Python, podstawami aplikacji webowych, zaawansowanymi atakami na infrastrukturę, testami penetracyjnymi czy bezpieczeństwem urządzeń mobilnych.

Praktyczne zajęcia bez wychodzenia z domu

Zajęcia odbywają się w formie zdalnej podczas weekendowych wykładów z trenerami na żywo oraz z wykorzystaniem autorskich platform. Pierwsza z nich oferuje zadania typu Capture the Flag i symulujące realne sytuacje, dzięki czemu  uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności hakując systemy, aplikacje i usługi. Z kolei na drugiej platformie studenci znajdą książki oraz zadania domowe pomagające w rozwijaniu nowych umiejętności oraz utrwalaniu wiedzy. Kursanci mogą również liczyć na duże wsparcie ze strony trenerów oraz organizatorów, którzy służą pomocą na każdym etapie kursu. Warto również wspomnieć, że podczas prowadzonych na żywo wykładów asystenci odpowiadają na dedykowanym czacie na pojawiające się pytania.

Gwarancja pracy w kontrakcie

Kurs przygotowuje do pracy na stanowiskach pentestera, specjalisty ds. cybersecurity czy audytora ds. bezpieczeństwa. Jego organizatorzy zapewniają uczestnikom gwarancję pracy wraz z minimalną stawką wynagrodzenia. W tym celu współpracują z wiodącą na rynku polskim agencją rekrutacyjną. HackerU informuje również o licznych własnych kontaktach z firmami IT (na arenie międzynarodowej jest to IBM, Microsoft, HP, Intel, Cisco, Dell czy Adobe), dzięki którym może zagwarantować kandydatom zatrudnienie. Organizatorzy kursu nie ukrywają, że realizacja gwarancji zatrudnienia i wejście do lukratywnej branży wymaga od studentów dużego zaangażowania w szkolenie oraz spełnienia ściśle określonych warunków takich jak: obecność na zajęciach, terminowego przygotowania zajęć domowych, zdania testów wewnętrznych, uzyskania określonej liczby punktów w Cywar oraz zdania egzaminu międzynarodowego Offensive Security Certified Professional.

Cena

Kurs nie należy jednak do tanich. Wprawdzie jego pierwszy etap kosztuje 700 złotych, co nie jest wygórowaną kwotą, lecz już kurs główny to 23 tys. złotych. Oczywiście jest możliwość płatności w ratach, ale cały czas jest to dość duża inwestycja. Warto jednak uwzględnić, że koszt kursu może zwrócić się już po 3-4 miesiącach po podjęciu pierwszej pracy w branży.

Kurs od HackerU – czy warto?

Kurs HackerU, pomimo iż od niedawna jest oferowany dla polskich użytkowników, zdążył zdobyć już pozytywne opinie wśród odbiorców. Kursanci  pozytywnie wypowiadają się o trenerach prowadzących zajęcia, którzy cechują się dużą komunikatywnością i potrafią przekazywać wiedzę w zrozumiały sposób. Kadra szkoleniowa składa się w głównej mierze z ekspertów specjalizujących się m.in. w zarządzaniu zespołami cyberbezpieczeństwa, budowaniu architektury IT czy przeprowadzaniu testów penetracyjnych i badaniu złośliwego oprogramowania.

Pomimo wysokiej ceny, warto zwrócić uwagę na ten kurs. Chociażby ze względu na pozytywne opinie pierwszych uczestników oraz wyspecjalizowanych trenerów. Podobnie jednak jak w przypadku innych szkoleń wymagane jest olbrzymie zaangażowanie od uczestników oraz poświęcenie dużej ilości czasu na ćwiczenia.

Tekst przygotowany we współpracy z HackerU

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
zmg
czwartek, 11 marca 2021, 18:59

Polecam podyplomowy kierunek cyberbezpieczeństwo na Akademii Marynarki Wojennej.

#ME
piątek, 5 marca 2021, 22:49

Dlaczego brak jest jakichkolwiek wzmianek o kursie na oficjalnej stronie UW?

ZJP
piątek, 5 marca 2021, 22:48

Ciekawa alternatywa. Trzeba jednak dużej determinacji. Jednak to inwestycja, która może przynieść szereg korzyści

Daniel Mazurek
piątek, 5 marca 2021, 17:28

Polecam bardzo ten kurs. Uczy od podstaw. Wykwalifikowani wykładowcy, a przede wszystkim bardzo pomocni dla uczestnika. Kurs wart swojej ceny. Praktyczna wiedza i dużo ćwiczeń.

mont3r
poniedziałek, 15 marca 2021, 23:08

Jeżeli ktoś liczy na to, że po ukończeniu półrocznego kursu stanie się ekspertem cyber to jest w błędzie. Mówimy tutaj o przekrojowej wiedzy z sieci, systemów operacyjnych na poziomie znacznie wyższym niż admin-level, architektury rozwiązań, poszukiwania słabych punktów. Rzeczywiście może to być dobry punkt wejścia na stanowisko juniora, ale qrde za 23k PLN...? BTW, jest napisane, że kurs przygotowuje do OSCP, być może... Moje pytanie czy kurs pokrywa koszt egzaminu? Nie wydaje mi się, a to kolejne 1000USD- to jest najniższy koszt kursu z labami na 30dni. Przy rekrutacji pada pytanie w jakich projektach kandydat uczestniczył. Na Reddit krąży ciekawa lista certów w cyber - zapytanie google "Reddit security cert chart" - ja to polecam każdemu kto pyta się mnie jak wejść do cyber. Osobiście polecam wszystko co robią szkoleniowcy SANS, książki, prelekcje.

piątek, 26 marca 2021, 18:07

Zgadzam się z tym. Ten kurs uczy od podstaw i samodzielnego myślenia. Jest prowadzony przez praktyków, ekspertów. Przekazują praktyczną wiedzę. Ukończenie kursu nie oznacza, że zostanie się z ekspertem. Dzisiaj technologia idzie do przodu w zawrotnym tempie. Dzisiaj brakuje ekspertów w tej dziedzinie. Cyberprzestępcy wykorzystuje niewiedzę ludzi i kradną pieniądze oraz poufne dane. Kurs nie należy do tanich, ale wart swojej ceny. Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Jeśli interesują Ciebie technologia i bezpieczeństwo oraz znasz angielski, to kurs jest dla Ciebie.

Tweets CyberDefence24