Reklama

Social media

Europarlamentarzyści domagają się szkoleń z zakresu bezpieczeństwa informacji

FOT. YOU_LITTLESWINE/ PIXABAY
FOT. YOU_LITTLESWINE/ PIXABAY

Członkowie Parlamentu Europejskiego wystosowali list, w którym zwracają uwagę na nieświadomość dużej części deputowanych w zakresie ochrony informacji.

Nie ulega wątpliwość jak ważnym elementem w dzisiejszym świecie jest bezpieczeństwo informacyjne. Wyciek wrażliwych danych w wielu przypadkach prowadzi do znacznych strat zarówno finansowych, jak i wizerunkowych.  Jednakże gdy w grę wchodzi polityka, zwłaszcza ta na najwyższym szczeblu, konsekwencje mogą być katastrofalne.

 6 lipca ponad 30 eurodeputowanych podpisało się pod listem do Antonio Tajaniego - Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Klausa Welle - Sekretarza Generalnego Parlamentu Europejskiego. Głównym celem listu ma być zwiększenie świadomości zagrożeń jakie czekają na europosłów, podczas wizyt w innych państwach.  Podpisani pod listem zwracają uwagę na możliwość potajemnego przechwycenia istotnych informacji z telefonów i laptopów służbowych posłów i ich personelu.

Jako przykład odpowiedzialnego zachowania podano holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przed planowaną wizytą holenderskiego premiera w Chinach, wszyscy potencjalni uczestnicy otrzymali praktyczne porady w jaki sposób przechowywać informacje. Dodatkowo Chiny, Iran, Rosja i Turcja zostały wskazane jako kraje, w których ryzyko przechwytu informacji jest na bardzo wysokim poziomie.

Nadawcy listu wzywają Parlament Europejski do podjęcia odpowiednich kroków do których należą m.in. wprowadzenie dodatkowych szkoleń podczas odpraw dla posłów przygotowujących się do odbycia wizyty oraz nabycie stosownego sprzętu, spełniającego wymogi bezpieczeństwa.

Podobne kroki w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego zostały podjęte wcześniej w USA. Amerykańskie służby wywiadowcze ostrzegły swoich obywateli przed używaniem produktów chińskich firm Huawei i ZTE, gdyż mogą one służyć jako instrumenty szpiegujące. Co więcej, rząd Stanów Zjednoczonych zastanawia się na całkowitym zakazem stosowań tych urządzeń przez pracowników administracji publicznej.

Redakcja Cyberdefence24.pl zapytała Ministerstwo Spraw Zagranicznych o to czy instruuje dyplomatów w obszarze bezpieczeństwa informacji. MSZ odpowiedział w następujący sposób:  Akademia Dyplomatyczna MSZ przygotowuje zarówno młodych kandydatów do pracy w służbie zagranicznej, jak i pracowników MSZ w taki sposób, by gotowi byli sprostać wszystkim wymogom stawianym profesjonalnym dyplomatom i potrafili jak najlepiej chronić interesy państwa i współobywateli za granicą.

Opracowali: Andrzej Kozłowski i Mateusz Kosielski

Reklama

Komentarze

    Reklama