Reklama

Polityka i prawo

Maj: Warszaty Cyber-Exe Polska wykorzystały realne doświadczenia policji

Fot. Mirosław Maj / twitter
Fot. Mirosław Maj / twitter

Uczestnicy tegorocznych ćwiczeń z cyklu Cyber-Exe Polska w oparciu o realne scenariusze, przedstawione przez policję, opracowywali strategie reakcji na cyberataki - mówi Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, która zorganizowała warsztaty wespół z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i Komendą Główną Policji.

"Warsztaty były oparte na prawdziwych zdarzeniach, których przebieg mogliśmy poznać dzięki Komendzie Głównej Policji. Dopiero bazując na realnych scenariuszach i pracując ze specjalistami możemy opracowywać strategie, które pozwolą na usprawnienie działania w razie cyberataku.

Policja podkreślała, że dwustronny przepływ informacji jest najważniejszy w kwestii reakcji na szantaż spowodowany cyberatakiem. W przypadku współpracy obustronnej można z dużą dozą prawdopodobieństwa uniknąć negatywnych skutków szantażu. Dlatego tak ważne są te warsztaty, które pokazują uczestnikom, jaką sprawdzoną drogę powinni obrać oraz czego powinni się wystrzegać.

To ważne, żeby wypracować pomiędzy firmami telekomunikacyjnymi i bankami a policją taki kanał przepływu informacji, który umożliwi zwiększenie sprawności działania w przypadku zagrożenia cyberatakiem.

Z każdą kolejną edycją ćwiczeń udaje się nam pokazać jak poprawnie zachować się w przypadku cyberataku. Powinniśmy edukować instytucje tak długo aż reakcje na atak będą niejako mechaniczne" - podsumował trzygodzinne warsztaty prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń Mirosław Maj.

O warsztatach informowaliśmy dziś przed południem.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama