MC walczy z dezinformacją dotyczącą 5G

10 czerwca 2019, 12:06
SMARTCITY90
Fot. Tumisu/Pixabay

Przeciwnicy 5G podgrzewają nastroje, serwując odbiorcom fake newsy. Obszarem ich szczególnej aktywności stał się Internet. Ministerstwo Cyfryzacji dąży do obalenia najczęściej powtarzanych mitów. W tym celu przygotowano serwis internetowy o 5G oraz Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek”, które są wiarygodnym źródłem wiedzy o 5G.

W poniedziałek odbył się briefing prasowy Ministerstwa Cyfryzacji o głównych mitach dotyczących 5G pól elektromagnetycznych. Zaprezentowano również Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek” oraz zainaugurowano stronę internetową w całości poświęconą tematyce 5G. W spotkaniu wzięli udział: Wanda Buk - wiceminister cyfryzacji, dr. hab. Grzegorza Tatonia - Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Rafał Pawlaka z Instytutu Łączności.

Dzisiaj mówimy o standardzie 5G. Zapewni nam dostęp do określonej liczby nowych usług. Standardy LTE i 3G pozwoli się wyczerpują, ponieważ usług cyfrowych jest dużo więcej.  Budzi to obawy i nie jest to coś nowego. Zawsze w historii występował strach przed czymś nowym - powiedziała wiceminister Wanda Buk. Budowa kanalizacji w latach 1900 przedstawiono wytępienie ludności polskiej - przytoczyła jako przykład. 

Są grupy ludzi, którzy są fanami teorii spiskowej. Ta narracja coraz bardziej rozpowszechnia się w społeczeństwie. Celem MC jest odpowiedź na obawy. Dlatego stworzono Białą Księgę oraz stronę internetową.  Wiceminister  Buk przypomniała również, że część osób, które mówią o szkodliwości 5G to cynicy, którzy chcą tylko na tym zarabiać. Powiedziała, że oferowane są np. czapki czy bielizna mające podobno chronić przed szkodliwością promieniowania elektromagnetycznego.

Biała Księga w przystępny sposób omawia najważniejsze zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych. Dzięki tej technologii możemy używać telefonów komórkowych i cieszyć się audycjami radiowymi i telewizyjnymi. Jest to podstawa bezproblemowego i szybkiego przepływu informacji, co stanowi dziś fundament rozwoju cywilizacyjnego. Publikacja jest podzielona na cztery sekcje. Trzy pierwsze odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące fal elektromagnetycznych. Czym są? Jaki mają wpływ na organizm człowieka? Jak je mierzyć i jakie regulacje ich dotyczą? W czwartej części wyjaśniono, jaki jest związek pola elektromagnetycznego z telekomunikacją, i tłumaczymy, czym jest kolejna generacja sieci komórkowych, czyli 5G. 

W dalszej części prezentacji naukowcy z Instytut Łączności i Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowali najpopularniejsze mity dotyczące szkodliwości sieci 5G. Jednym z nich była kwestia efektu mikrofalówki i tego, że 5G usmaży ludzkie mózgi, wywoła raka czy wiąże się z koniecznością masowej wycinki drzew.

Białą Księgę można pobrać tutaj.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
dosyć niewoli
wtorek, 11 czerwca 2019, 02:12

Sieć 5g i internet rzeczy nie przejdą - społeczeństwo już wyciągnęło wnioski co im dała era smartfonów, wi-fi, Facebooka i mają po dziurki w nosie tych cyfrowo-technologicznych fetyszyzacji rzeczywistości, wszystko wprowadza się szybko, bez pytania ludzi o zgodę czy zdanie byle wdrożyć i postawić przed faktem dokonanym. Rząd PO-PSL wprowadził nam wi-fi, smartfony i Facebooka , za rządu PIS z kolei pojawiają się biometrie, bezgotówkowość, internet rzeczy, sieć 5g - jedni i drudzy cyfrową komunę wprowadzają. To już tylko na Konfederację pozostaje głosować, jedyna normalna propolska partia, a w zasadzie koalicja partii. Cyfrowy komunizm i technokratyzm trzeba wyplenić z umysłów.

Autor
czwartek, 13 czerwca 2019, 15:54

Genialny komentarz, w 100% poperiam.

Michał
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 16:43

Która z osób wierzących, że sieć komórkowa "usmaży im mózgi" przeczyta 133-stronicowy dokument? MC, tu trzeba łatwo przyswajalnych materiałów, które wpadają w oko i zapadają w pamięć tak równie prosto jak nagłówki tekstów o szkodliwości 5G. Nie mówię, że opublikowanie Białej Księgi nie jest potrzebne - dobrze mieć solidną podstawę, do której można się odnieść, ale żeby walczyć z dezinformacją trzeba czegoś innego (np. kampania w formie krótkich filmów, którą łatwo podzielić się w mediach społecznościowych).

wtorek, 11 czerwca 2019, 16:27

Sam tez nie przeczytales, gdybys przeczytal to widzialbys ze tam nie ma zadnego dementi tylko fake newsy. Potrzebne są badania. Ministerstwo mogło by zmienilo sposob badania natężeniaenergii z bts-ów. Dziś trzeba powiadomić na minimum dobę przed operatora by mógł się dostosować. Jak myślisz kto uwierzy w takie badania? Władza niestety nas okłamuje.

Tweets CyberDefence24