McAfee nie będzie zezwalać na rządowe audyty kodu źródłowego

31 października 2017, 10:59

Firma McAfee produkująca oprogramowanie antywirusowe poinformowała, że nie będzie już pozwalała zagranicznym organom administracji rządowej na audyty kodu źródłowego swojego oprogramowania celem poszukiwania "tylnych drzwi" w programach.

Według informującego o sprawie Infosecurity Magazine, decyzja McAfee jest kluczowa z punktu widzenia ekspansji firmy na rynek rosyjski oraz w inne rejony, gdzie inspekcje rządowej administracji państw zewnętrznych mogą budzić obawy o bezpieczeństwo ze względów politycznych.

Audyty bezpieczeństwa dokonywane przez obcą administrację postrzegane mogą być również przez firmy produkujące oprogramowanie jako wystawianie organizacji przedsiębiorstwa na ryzyko utraty danych bądź tajemnic handlowych.

Czytaj więcej: Kolejna podatność popularnej aplikacji komórkowej

Rzeczniczka firmy McAfee odnosząc się do sprawy powiedziała, że firma "zaplanowała swoje działania na nadchodzący czas, opierając się na analizach biznesowych, w tym - konkurencji i zagrożeń. Decyzja ta jest wynikiem głębokich analiz". McAfee dołącza tym samym do firmy Symantec, która podobne zasady wdrożyła już w 2016 roku.

Tłem dla informacji według Infosecurity Magazine jest również prawo, które niedawno uchwalono w Chinach. Pekin może w jego myśl zażądać dostępu do kodu źródłowego oprogramowania każdego "dostawcy infrastruktury krytycznej", która działa w kraju.

Choć administracja chińska powstanie legislacji tłumaczy względami bezpieczeństwa, analitycy wskazują również na możliwość wbudowywania "tylnych drzwi" służących do pozyskiwania informacji w wyniku szpiegostwa gospodarczego. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Dron
środa, 1 listopada 2017, 12:06

Będą albo nie będą a ich pracownicy będą przechodzić tylko na zielonym świetle. Darowali by sobie takie propagandowe gadanie.