Ministerstwo Cyfryzacji : Cyfryzacja to ogromna szansa dla Polski [SecureTech Congress 2018]

19 kwietnia 2018, 10:34
robert Kroplewski1
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

W środę odbyła się kolejna edycja SecureTech Congress. Specjalne wystąpienie miał Robert Kroplewski – pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego.

Pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego powiedział, że społeczeństwo informacyjne to również społeczeństwo, które zajmuje się polityką i gospodarką cyfrową i powinno być rozumiane w sensie largo. Ważne, żeby mówić o sztucznej inteligencji w kontekście big data. Obserwujemy obecnie wyścig państw jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji.

Kroplewski powiedział, że dzisiaj znajdujemy się w centrum oddziaływania trzech ekosystemów: Chin, Europy i Stanów Zjednoczonych. Big data to zdolność budowania algorytmów i wychwytania najlepszej wiedzy i ich kategoryzowania. Państwo musi zobaczyć jak mikroekonomia może zostać wsparta przez makroekonomię. To jest jedno z zadań Ministerstwa Cyfryzacji.

Cyfryzacja to ogromna szansa dla Polski. Przed nami wielkie wyzwania technologiczne – kontynuował Kroplewski. Potencjał powinien być budowany na danych, które nie powinny ograniczać się tylko i wyłączenie do danych osobowych. Zarówno sektor publiczny jak i prywatny musi na nich pracować w celu wynalezienia najlepszych rozwiązań. Dane są niczym powietrze i mogą być wykorzystywane przez tych samych użytkowników w tym samym czasie. Sztuczna inteligencja stała się faktem i nie może być od niej odwrotu.

Systemy oparte na AI w transporcie mogą zdecydowanie zmniejszyć liczbę wypadków oraz przyczynić się do poprawy diagnoz medycznych. Razem z robotyzacją stanowią  szanse dla polskich przedsiębiorstw działających w różnych sektorach przemysłowych. AI stanowi innowacje oparte na danych. Bez nich nie może oddychać.

Polska i inne państwa oczekują komunikatów KE w obszarze sztucznej inteligencji, który zostanie przedstawiony 25 kwietnia. Rynek danych rozwija się niezwykle szybko w Polsce. Do 2020 wartość rynku danych w UE może osiągnąć 4  % PKB UE.

Koncepcja budowania gospodarki na danych w Polsce ma charakter interdyscyplinarny. 80 % polskich przedsiębiorstw nie jest zainteresowana inwestycjami w cyfrowe technologię, co przekłada się na niskie miejsce Polski w rankingach europejskich.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
TowariszczJacho
piątek, 20 kwietnia 2018, 13:49

Cyfryzacja jako ogromna szansa dla Polski jest, ale obecna \"władza\", wie że dzwoni tylko nie wie gdzie, to jest zdecydowanie największy problem przed jakim stoi dziś Polska Branża Cyberbezpieczeństwa czyli generalnie IT i ICT i CyberSec w Polsce. Problemem jest, że o rozwoju branży IT i ICT oraz Cybersec nadal decyzyjnymi Osobami są prawnicy, historycy lub socjologowie ... w sumie to może dobrze, że nie hodowcy Owiec po SGGW lub językoznawcy ... nie uda się budować przewagi \"produktowo-technologicznej\" bez udziału przedstawicieli \"obszaru wiedzy\" technicznej we władzach decyzyjnych ... to pokazuje historia ostatnich lat i tych dalszych i tych bliższych ... zatem jeśli ICT i Cybersecurity (Szacunkowo CyberMarket do 2023 roku to grubo ponad 1Bilion USD - 1000 mld USD - 1000 000 mln USD - 1 000 000 000 000 USD) a na dzień dzisiejszy w Polsce bilans kup/sprzedaj pewnie jest poniżej 0 ... podobnie jak poziom dyskusji technologicznej ... a przykład braku orientacji po stronie rządowej pokazuje chociażby - Bitcoin, gdzie najnowsze technologie i rozwiązania z zakresu Cybersec sa jak najbardziej istotne i do powielania w e-Gov i nie tylko ....