Ministerstwo Cyfryzacji: Oferta Huawei warta rozważenia

6 lutego 2019, 08:28
Huawei_MC
Fot. Photozou.jp/CC 2.0

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że Huawei złożył ustną deklarację gotowości dopuszczenia polskich ekspertów do analizy ich produktów pod kątem cyberbezpieczeństwa.

Chińskie przedsiębiorstwo planuje stworzyć w Polsce centrum cyberbezpieczeństwa, w którym dokonywana będzie analiza ich produktów z udziałem polskich ekspertów. Nie wskazano jednak bliższych szczegółów takich jak zakres, skala, terminy czy miejsca. Ministerstwo Cyfryzacji zastanawia się nad tą propozycję i w przypadku uzyskania pozytywnej opinii, rozmowy będą koncentrowały się na omówieniu szczegółów.

Wcześniej na konferencji prasowej Huawei poinformował o gotowości dopuszczenia Polski do kodów źródłowych ich urządzeń.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Edmund
środa, 6 lutego 2019, 12:43

Wkleiłem komentarz z innego miejsca defence24.pl. Pracowałem przy tworzeniu oprogramowania dla stacji bazowej 3G Nokii/NSN i 4G Ericssona (ładna część tego oprogramowania powstaje w Polsce!). Samo oprogramowanie stacji bazowej to są miliony linii kodu produkcyjnego (a jeszcze jest Core Network). W dodatku naprawdę skomplikowanego. Dobre wdrożenie się w taki projekt to ok. 12 miesięcy w przypadku przyzwoitego transferu wiedzy. Te systemy są tworzone przez wiele lat przez tysiące programistów. Nie przesadzam. W miarę dobry programista jest w stanie "ogarniać" góra 20 tys. linii kodu nad którym aktywnie pracuje. Do tego potrzebujesz ludzi którzy dobrze znają te technologie i systemy tek klasy. Do analizy tego kodu potrzebowałbyś kilku setek programistów z Nokii i Ericssona analizujących to przez kilka lat. Jeśli backdoor jest zaprojektowany tak żeby trudno go było znaleźć (rozproszenie funkcjonalności po różnych modułach, itp) to i tak szanse na jego odkrycie byłyby minimalne. . Dodatkowo nowe wersje software'u co 6 - 12 miesięcy. Osobna sprawa że i tak nie będziesz w stanie stwierdzić czy kod który analizujesz jest faktycznie tym który działa na urządzeniu. Chyba że ty go będziesz budował i ładował na urządzenie (ale do tego potrzebujesz całą infrastrukturę). Pomijam już fakt że backdoor może być hardwarowy. O wiele efektywniejsza byłaby analiza ruchu sieciowego. Tylko że musiałbyś stworzyć odpowiedni system do tego, co znowu może oznaczać kilka lat pracy dla grupy programistów (koszty spore). Podsumowując: w praktyce szukanie backdoora w tego typu systemach jest mało realne.

Edmund
środa, 6 lutego 2019, 12:40

To jest właśnie dla mnie przykład braku profesjonalizmu polskiej instytucji oraz znajomości tego, jak działa świat. Świat podzielony jest na strefy wpływu, czy tego chcemy czy nie. Z tym wiąże się określone korzyści oraz ograniczenia. Chiny chcą podbić świat, w myśl konfucjańskiej zasady zwyciężyć bez prowadzenia wojny, metodą faktów dokonanych, m.in. swojej dominacji w infrastrukturze IT. Otwartość kodu to nie wszystko. Podsłuchiwać i nagrywać można nie tylko oprogramowaniem ale i hardware'm, poprzez np. instalację określonego czipu do dowolnego urządzenia lub dodanie określonej, tajnej funkcjonalności do już istniejących urządzeń. Kto to będzie monitorował i śledził ? Poza tym, zawsze można zagrozić wyłączeniem infrastruktury paraliżując życie w kraju, gdyby polityka nie była po myśli Chin ? Szczególnie jeśli taka infrastruktura będzie współpracowała z systemem obronnym. Kto wtedy Chinom tego zabroni ?

Olo
środa, 6 lutego 2019, 11:11

Hahaha, skrajnie naiwne myślenie. Wykluczyć ich na już samym początku ze wszystkich postępować mających wpływ na bezpieczeństwo państwa.

tetraedr
środa, 6 lutego 2019, 10:00

tylko gdzie znajdą światowej klasy specjalistów ds bezpieczeństwa IT (bo tacy są potrzebni by zmierzyć się z potencjalnymi backdorami w hardwarze) gotowych pracować za ministerialna jałmużnę?