Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo Cyfryzacji organizuje Hackathon

  • Rejon Marsa, gdzie wylądował łazik Spirit, fot. NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało na swojej stronie o organizacji wydarzenia typu Hackathon dla wszystkich zainteresowanych programistów, developerów czy osób chcących zmierzyć się z publicznymi danymi w tworzeniu rozwiązań informatycznych.  

24 i 25 września tego roku w trakcie Hackathonu wykorzystującego dane publiczne, Ministerstwo Cyfryzacji chce przekonać się, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe. Na najlepsze rozwiązania wykorzystujące zawarte w nich informacje, czekają wartościowe nagrody oraz możliwość wdrożenia ich przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Hackathony to wypróbowany sposób na osiąganie efektów w szybkim czasie. W ciągu 2 dniowego Hackathonu uczestnicy będą wymyślać, jak wykorzystać dostępne dane publiczne do tworzenia usług ułatwiających codzienne życie. W Londynie na bazie danych z samej komunikacji miejskiej powstało ok. 500 aplikacji, które dają zatrudnienie aż 5 tysiącom osób – jak czytamy na stronie wydarzenia.

Uczestnicy podczas Hackathonu tworzą prototypy rozwiązań technologicznych, korzystając z otwartych baz danych publicznych o dowolnym celu. Efektem prac powstałych w ramach projektu może być:

  • aplikacja mobilna,

  • aplikacja webowa,

  • gra komputerowa,

  • gra na urządzenia mobilne,

  • strona internetowa,

  • narzędzia do wizualizacji,

  • inne technologiczne narzędzia i aplikacje.

Technologia wykonania Projektu jest dowolna. Warunkiem wzięcia udziału w klasyfikacji konkursowej jest jednak korzystanie z otwartego oprogramowania w powszechnie znanych i dostępnych językach programowania. Prace w trakcie Hackathonu będą prowadzone w zespołach od 3 do 9 osób – czytamy w regulaminie konkursu.

Organizatorem zgromadzenia jest Ministerstwo Cyfryzacji oraz Bibliotek Narodowa, w której będzie odbywać się Hackathon. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 września 2016 r., w Bibliotece Narodowej, przy aleja Niepodległości 213 w Warszawie, udział jest bezpłatny i dobrowolny. Organizator nie podał jakie dokładnie nagrody zostaną przekazane

Czytaj też: Pierwszy polski hackathon zorganizowany przez bank

 

Reklama

Komentarze

    Reklama