Mirosław Maj: Zdefiniowano 42 zdolności dla osiągnięcia gotowości w cyberprzestrzeni (CYBERSEC 2017)

11 października 2017, 14:21

Doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Obrony Narodowej Mirosław Maj zaprezentował na Konferencji CYBER SEC w Krakowie szczegóły powstania koncepcji nowych sił dedykowanych do działania w cyberprzestrzeni

Doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Obrony Narodowej Mirosław Maj zaprezentował na Konferencji CYBER SEC w Krakowie szczegóły powstania koncepcji nowych sił dedykowanych do działania w cyberprzestrzeni. Koncepcję opracował interdyscyplinarny zespół 6 osób, w skład którego weszli eksperci nie tylko cyberbezpieczeństwa, ale również zarządzania kryzysowego, infrastruktury krytycznej czy działań informacyjnych ( w tym dezinformacji).

Zespół zadał sobie pytanie m. in. o to, jak może wyglądać cybernetyczne pole walki za 10 – 15 lat oraz założył spójność operacji cybernetycznych i informacyjnych. Zdaniem Dyrektora Maja „przyszli liderzy będą musieli być mistrzami wojny i technologii.” W metodologii przyjęto założenie oparte nie na podejściu strukturalnym, a na planowaniu opartym na możliwościach (capability based planning)

Zdefiniowano 42 zdolności dla osiągnięcia gotowości w cyberprzestrzeni.

Pogrupowano je w 4 blokach: wojskowe; działania cyberbezpieczeństwa; działalność badawczo-rozwojowa; działania wywiadowcze

Czytaj więcej: Macierewicz: Polska będzie mieć 1000 cyberżołnierzy [Cyberdefence24.pl TV]

Na tej podstawie wyodrębniono listę konkretnych programów, m.in. jak zyskać odpowiednich specjalistów w danych dziedzinach – kwestie rekrutacji.

Na pytanie gdzie znaleźć 1000 żołnierzy Mirosław Maj wskazał na programy innych państw, w tym program armii amerykańskiej „hack the Pentagon” i nowoczesne podejście do społeczeństwa jako odbiorcy działań komunikacyjnych.

Autor: Michał Łazowski

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24