Reklama

Polityka i prawo

NASK i Ministerstwo Cyfryzacji uczą bezpieczeństwa w Internecie

Fot. Mike MacKenzie/CC 2.0
Fot. Mike MacKenzie/CC 2.0

Jedno hasło, jedno konto – to jedna z zasad, o której warto pamiętać korzystając z sieci.

Ministerstwo Cyfryzacji i NASK opublikowały krótki poradnik bezpiecznego korzystania z Internetu.  Jego autorzy rekomendują skanowanie pendrive’ów przed włożeniem ich do komutera, wyłączanie transmisji Wi-Fi i Bluetooth, kiedy nie są one wykorzystywane. 

Pamiętaj, żeby nie zapomnieć

- Informacja – to jej najczęściej szukamy w Internecie, ale i to ją powinniśmy szczególnie chronić korzystając z sieci. Pamiętajmy, aby zabezpieczać dostęp do naszych danych – mówi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK. – Jak to zrobić? Po pierwsze – mocne hasło, po drugie – dwuskładnikowe uwierzytelnienie – dodaje ekspert.

Większość osób logując się do konta e-mail, portali społecznościowych, czy nawet bankowości elektronicznej wpisuje jedynie nazwę użytkownika i hasło. Jest to zdecydowanie za mało.

Eksperci NASK i MC radzą rozbudować ten proces. Aktywowanie weryfikacji tożsamości opartej o dodatkowy składnik, np. kod SMS, token czy klucz sprzętowy jest dobrym pomysłem.

Kluczem do sukcesu jest dobre hasło. Musi ono mieć przynajmniej 12 znaków. Eksperci radzą aby  nie wybierać prostych kombinacji, takich jak imię i rok urodzenia. Jeśli chcesz je zapamiętać, tworząc hasło skup się na pozytywnych zdaniach lub zwrotach, o których lubisz myśleć - podkreślają. W takim przypadku jest szansa, że nie zostanie ono zapomniane. Poradnik ostrzega, żeby  nie iść na skróty. Im dłuższe hasło, tym trudniej będzie je odgadnąć, czy złamać.

Eksperci uczulają o  zadbanie o silne hasło do najistotniejszych serwisów (bankowość, poczta elektroniczna, portale społecznościowe). Bardzo istotne jest również  wymyślenie i zapamiętanie oddzielnego hasła do każdego z kont. Absolutne minimum to rozdzielenie kont służbowych i prywatnych. Utrudnij to działanie cyberprzestępców.

Problem z zapamiętywaniem haseł może być rozwiązany poprzez korzystanie z menadżer haseł. To aplikacja, którą stworzono, by ułatwić życie. Dzięki niej można bezpiecznie przechowywać dane dostępowe. Eksperci przestrzegają przed zapisywaniem haseł na kartce, a jeśli już to zrobisz, nie naklejaj jej na komputerze. Opcja minimum jest umieszczenie kartki w bezpiecznym miejscu, z dala od komputera. 

Skanuj i chroń

Kolejna radą jest dbanie o aktualizacje i bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystamy. I nie chodzi jedynie o komputer, przecież najczęściej korzystamy z telefonów. Regularne aktualizacje systemu operacyjnego, programu antywirusowego, czy przeglądarki internetowej pomogą ustrzec nas przed znanymi już błędami, które mogłyby zostać wykorzystane przez atakującego – mówi Sebastian Kondraszuk, ekspert zespołu CERT Polska.

W tym celu, eksperci rekomendują włączenie automatycznych aktualizacji. Wiele aplikacji daje taką możliwość, dlatego warto skorzystać z tego rozwiązania wszędzie tam, gdzie się da.

Autorzy poradnika podkreślają konieczność ochrony wszystkich urządzeń podłączanych do sieci i to nie tylko komputerów. To także smartfony, czy tablety. One także potrzebują ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Eksperci przestrzegają przed podłączaniem do swoich sprzętów nośników (pendrive’y, dyski zewnętrzne), które pochodzą z nieznanego źródła. Mogą być niebezpieczne (zainfekowane przez szkodliwe oprogramowanie), dlatego przed ich otwarcie warto skorzystać ze skanera antywirusowego.

Nie daj się złapać

Autorzy poradnika podkreślają, żeby korzystać z Internetu rozważnie. Otwarta, publiczna sieć Wi-Fi to z pewnością ogromna wygoda, ale to żadna oszczędność. Rekomendowane jest ograniczenie aktywności w takich sieciach. Zdecydowanie lepiej poza domem korzystać z własnego modemu LTE lub połączenia VPN. Będzie dużo bezpieczniej.

Eksperci zachęcają również do zgłaszania niepokojących treści  na podanie niżej adresy:

Pozostajemy w kontakcie!

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

AK/Ministerstwo Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama