Reklama

Polityka i prawo

NASK S.A. i Thales będą współpracować na rzecz cyberbezpieczeństwa 

Fot. NASK SA (@NASKSAPL)/Twitter
Fot. NASK SA (@NASKSAPL)/Twitter

Gigant elektroniczny Thales oraz NASK S.A. podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa. Strony zobowiązały się do realizacji projektów na potrzeby organów bezpieczeństwa państwa, ochrony infrastruktury krytycznej oraz systemów automatyki przemysłowej

Głównym celem współpracy będzie zapewnienie ochrony dla polskich podmiotów sektora energetycznego, ropy i gazu, farmacji oraz transportu, realizujących zobowiązania wynikające z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i europejskiej Dyrektywy NIS.

Ochrona „przed ingerencją największych przeciwników”

Thales oferuje rozwiązania i technologie oparte na tożsamości cyfrowej, biometrii, ochronie danych oraz bezpieczeństwie cyfrowym (systemy przetwarzania danych i zarządzania siecią oraz wspomagające decyzje w czasie rzeczywistym). NASK S.A. ma zapewnić zaplecze analityczne i badawczo-rozwojowe, a także doświadczenie w obszarze cyberbezpieczeństwa w branży i na poziomie krajowym.

„Wierzymy, że korzystając ze wspólnych doświadczeń, wraz z NASK S.A. sprostamy wyzwaniu, jakim jest skuteczna ochrona instalacji i systemów krytycznych przed ingerencją największych przeciwników” – powiedziała cytowana w komunikacie prezes Thales Polska Magdalena Nizik. Zwróciła uwagę, że firma zatrudnia ponad 2 tys. inżynierów zajmujących się bezpieczeństwem informacji, w tym łączności cywilnej i wojskowej oraz transakcji bankowych.

„Mamy idealną okazję”

Na liście priorytetów w obszarze bezpieczeństwa naszego państwa cyberbezpieczeństwo znajduje się na pierwszym miejscu – podkreślił p.o. prezes NASK S.A. Robert Baranowski. Zapewniamy wysoki poziom bezpieczeństwa w organizacjach i firmach, także tych z sektora publicznego. Od lat funkcjonujemy na styku świata nauki i biznesu. Dysponujemy zapleczem analitycznym oraz badawczo-rozwojowym, a z Thales mamy idealną okazję wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności w obszarze cyberbezpieczeństwa zarówno na poziomie sektorowym, jak i krajowym – dodał.

O Thales i NASK S.A. 

Thales specjalizuje się w technologiach stosowanych w obronności, aeronautyce, przestrzeni kosmicznej, transporcie, przemyśle tożsamości cyfrowej i bezpieczeństwa. Zatrudnia 81 tys. pracowników w 68 krajach.

NASK S.A. jest integratorem usług telekomunikacyjnych, powołanym przez NASK Państwowy Instytut Badawczy w 2017 r., w celu komercjalizacji prac naukowobadawczych NASK PIB. Spółka świadczy przede wszystkim usługi telekomunikacyjne, a w jej ofercie znajdują się usługi cyberbezpieczeństwa, dostępu do internetu, telefonii oraz sieci korporacyjnych, usługi data center, takie jak kolokacja, hosting fizycznych serwerów, a także rozwiązanie cloud computingu oferowane z chmury publicznej lub prywatnej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama