Niemcy stworzą własne standardy bezpieczeństwa 5G

13 marca 2019, 11:31
9292494084_8fbb0bac23_b
Fot. Christliches Medienmagazin pro/flickr

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała we wtorek, że jej kraj stworzy własne standardy w zakresie bezpieczeństwa technologii 5G. Słowa Merkel stanowiły odpowiedź na pytanie dotyczące potencjalnego współdziałania z chińskim gigantem technologicznym Huawei. 

"Bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój sieci 5G, ale również w innych sferach cyfrowych, jest bardzo ważnym zagadnieniem dla niemieckiego rządu, więc sami definiujemy nasze standardy" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z premierem Belgii Charlesem Michelem. "Będziemy dyskutować te kwestie z naszymi partnerami w Europie, jak również z odpowiednimi urzędami w USA" - dodała.

Merkel odpowiedziała w ten sposób na pytanie o dopuszczenie chińskiego koncernu teleinformatycznego Huawei do budowy na terytorium Niemiec sieci 5G.

W poniedziałek amerykański dziennik "Wall Street Journal" podał, że ambasador USA w RFN Richard Grenell zapowiedział w specjalnym liście do ministra gospodarki RFN Petera Altmaiera, że Waszyngton ograniczy wymianę informacji wywiadowczych z Niemcami, jeśli ten kraj zdecyduje się na zaangażowanie Huawei przy budowie sieci 5G.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od miesięcy naciska na sojuszników, by ograniczyli udział Huawei w budowie nowej generacji infrastruktury telekomunikacyjnej, a nawet by usunęli urządzenia tej firmy z istniejących sieci.

USA ostrzegają, że sprzęt używany do wprowadzanej obecnie technologii mobilnej piątej generacji - 5G, który jest bardziej podatny na ataki niż poprzednie, jeżeli będzie dostarczany przez Huawei, może być wykorzystywany przez władze chińskie do szpiegowania.

Huawei, który stał się największym na świecie dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego, zaprzecza tym zarzutom. Chińska firma stara się obecnie o budowę sieci 5G w wielu krajach europejskich. USA zdecydowały natomiast, że sieci 5G będą budowane głównie przez szwedzkiego Ericssona i fińską Nokię.

SZP/PAP

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Jamroz
piątek, 19 kwietnia 2019, 03:03

Dobre podejście. Starać się wszystko samemu jak najlepiej zabezpieczyć i wybrać Huawei, żeby móc uruchomić 5G przed innymi krajami i na tym budować swoją przewagę.

smogler
środa, 17 kwietnia 2019, 17:13

Wszystko to grubymi nićmi szyte. Wiadomo, że USA woli, żeby Chiny nie zarobiły, a przy okazji żeby Europa nie wprowadziła 5G wcześniej, bo możliwość wykorzystania nowej sieci będzie dawać przewagę i umożliwi dynamiczniejszy rozwój gospodarki.

Tweets CyberDefence24