Norwegowie postawili na Ericssona. Szwedzki koncern wybuduje sieć 5G

13 grudnia 2019, 11:08
800px-Orlunda_LW_transmitter_Motala_Sweden_001
fot. Riggwelter / Wikimedia Commons

Ericsson wygrywa potyczkę z Huawei. Największy operator telekomunikacyjny w Norwegii ogłosił w piątek, że jego partnerem w budowie sieci 5G będzie szwedzki koncern. Tym samym Telenor ogranicza współpracę z chińską firmą Huawei, z której sprzętu korzystał do obsługi sieci 4G.

W obawie przed szpiegostwem gospodarczym i w związku z wojną handlową z Chinami władze USA nakłaniają sojuszników do rezygnacji ze współpracy z firmą Huawei. Według Waszyngtonu działa ona na rzecz Pekinu. Chiński koncern, który jest głównym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, stanowczo odpiera te zarzuty.

"Ericsson zmodernizuje i zbuduje radiową sieć dostępową (RAN) 5G. (...) Modernizacja potrwa 4-5 lat. W związku z tym Telenor będzie korzystał ze sprzętu RAN dostarczonego przez Huaweia do podtrzymania działania sieci 4G i modernizacji infrastruktury do 5G w pewnych obszarach Norwegii" - podano w oficjalnym komunikacie.

Należący do państwa Telenor jest największym dostawcą usług telekomunikacyjnych w Norwegii. Firma działa też w innych skandynawskich państwach, a także w pięciu krajach Azji. Na całym świecie ma 183 mln klientów.

W środę Telefonica Deutschland ogłosiła, że jej partnerami w budowie sieci 5G w Niemczech będą Nokia i Huawei. Operator chce jak najszybciej realizować projekt, mimo że Berlin nie opublikował jeszcze zasad bezpieczeństwa dot. tej strategicznej gałęzi telekomunikacji.

Amerykanie wcześniej ostrzegali, że rząd Chin "nie zawaha się" użyć Huaweia jako furtki dostępu do wrażliwych danych. Mimo tego naciskom Waszyngtonu na wykluczenie Huaweia opierały się Wielka Brytania, Niemcy, Portugalia i inne kraje UE. Państwa te nadal jednak nie podjęły ostatecznych decyzji w tej kwestii.

W listopadzie Węgry potwierdziły, że chińskie przedsiębiorstwo weźmie udział w budowie tamtejszej infrastruktury 5G.

Usługi łączności 5G dostępne są obecnie w dziewięciu europejskich krajach, w tym w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Włoszech. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Kash
czwartek, 19 grudnia 2019, 00:24

Dobrzy jakby u nas zapadła decyzja. Inaczej wszyscy nas wyprzedzą. A wiadomo, pierwsze kraje na wdrożeniu 5G zyskają najwięcej.

Sulim
wtorek, 17 grudnia 2019, 13:47

Jak widać są alternatywy dla Huawei. Też powinniśmy w końcu zdecydować się na konkretną firmę jak nie chcemy zostać w tyle w wyścigu o 5G.

luban
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 20:32

Norwegia kolejnym krajem z 5G, fajnie ze już niedługo gdzie się nie pojedzie to będzie można korzystać z najnowszej technologii.

Fanklub Daviena
sobota, 14 grudnia 2019, 16:32

To w centralach GSM Ericssona były amerykańskie podsłuchy szpiegujące rządy Grecji, Włoch i Niemiec... A Huaweia nikt na szpiegowaniu nie złapał, w przeciwieństwie do amerykańskich firm jak Cisco, Google itp... :)

Tweets CyberDefence24