Reklama

Polityka i prawo

Nowa wersja radiostacji Harris Falcon III

Fot. harris.com
Fot. harris.com

Nowe wersje Falconów o oznaczeniu RF-7850S zastąpią używane do tej pory krótkofalówki RF-7800S. Porównując oba modele widać dobrze, jaki postęp dokonał się w dziedzinie rozwiązań komunikacji na falach radiowych.

W starszej wersji RF-7800S zakres częstotliwości był ograniczony tylko od 350 do 450 MHz. W nowej wersji radio jest w stanie obsłużyć wszystkie częstotliwości od 225 MHz do 2.0 GHz. Zmianom uległy też pasma nadawania z 25kHz, 500 kHz i 1.2 MHz na 1.2 MHz i 5.0 MHz w module szerokopasmowym i 25kHz w wąskim paśmie.

W kwestii szyfrowania nie zmieniło się nic, nadal są to algorytmy szyfrujące w trybie 256-bitowym typu Citadel oraz AES (Advanced Encryption Standard). Prędkość internetu, jaki może obsłużyć urządzenie wzrosła z 256 kilobitów na sekundę do 1 megabita na sekundę. Urządzenie nadal automatycznie podaje do bazy współrzędne GPS, w jakich się znajduje. Nie zmieniła się aktualizacja - za pomocą podłączenie do bezpiecznego urządzenia zwykłym kablem USB.

Oprócz elementów czysto technicznych zmianom uległy zastosowane anteny czy wielkość urządzenia. Jest ono w tej chwili ponad dwukrotnie dłuższe i grubsze, szersze zaledwie o 2 milimetry. Dokładny wymiar RF-7850S wynosi w tej chwili 21.0 x 8.0 x 5.0 cm Zmiany zaszły też w warstwie przekazywania informacji oraz prędkości, z jaką będą przekazywane. Waga wzrosła z 300 gram do ponad 700.

Zmianie uległa tez bateria. Nadal jest to litowo-polimerowy akumulatorek, jednak jego specyfikacja nie jest znana. W poprzednim modelu starczał on na 10 godzin pracy. Ze specyfikacji udostępnionej na stronie firmy wynika, że z wyposażenia dodatkowego znikły dodatkowe baterie, co może oznaczać, że bateria jest w tej chwili inna.

Największa zmiana nastąpiła jednak w kształcie przekazywanych fal krótkich i długich przez urządzenie. Dzięki zastosowaniu szerszego pasma można było zastosować rozwiązania pozwalające na pełną koordynację wszystkich członków zespołu wyposażonego w krótkofalówki, pełne wykorzystanie możliwości systemu Avalanche do rozmów pomiędzy żołnierzami. Zmianie nie uległa wytrzymałość urządzenia. Nadal spełnia one normę MIL-STD-810 – czyli zanurzenie w wodzie do 2 metrów, praca w temperaturach od -30 do +55 stopni Celsjusza oraz odporność na wstrząsy i efektywną pracę przez ponad 28 tys. godzin roboczych.

Korporacja Harris jest firmą dostarczającą rozwiązania z zakresu radiotelegrafii, systemów infrastruktury krytycznej, systemów elektronicznych oraz systemów wywiadowczych. Firma jest obecna w 125 krajach na całym świecie, jej roczny obrót przekracza 8 miliardów dolarów.

W Polskiej Armii obecnie są używane urządzenia Falcon III AN/PRC-117G, AN/PRC-150C i AN/PRC-152A.

Reklama

Komentarze

    Reklama