Reklama

Biznes i Finanse

Nowe obowiązki Poczty Polskiej. Pakiet VAT dla e-commerce

Fot. Adam Baker/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Adam Baker/Flickr/CC BY 2.0

Poczta Polska od 1 lipca zyskała możliwość dokonywania zgłoszeń celnych we własnym imieniu na rzecz odbiorcy przesyłki. Nowe obowiązki celno-podatkowe Spółki to efekt nowelizacji ustawy o VAT, która wdrożyła pakiet VAT dla e-commerce w całym kraju.

Nowe przepisy nakładają na operatora pocztowego obowiązek zgłoszenia organom celnym przesyłki o wartości do 150 euro w momencie, kiedy pojawi się w Polsce. Zgłoszenia dokonuje w imieniu odbiorcy.

„Proces odprawy, za którą odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa, skutkuje naliczeniem przez KAS należności celno-podatkowych. Dopiero po otrzymaniu informacji od pracowników służby celnej o kwocie, jaką odbiorca ma zapłacić za przesyłki, Poczta Polska może przystąpić do doręczenia. Od adresata pobierane są wówczas należności naliczone przez KAS oraz opłata pocztowa za dokonanie zgłoszenia celnego w jego imieniu w stałej wysokości 8,50 zł. Zwieńczeniem procesu jest wygenerowanie komunikatu poświadczonego zgłoszenia celnego, który można pobrać ze strony emonitoring.poczta-polska.pl” – poinformowała Spółka w oficjalnym komunikacie.

Warto dodać, że Poczta Polska nie posiada możliwości wydania do doręczenia przesyłki, jeśli ta nie przeszła wcześniej pomyślnie opisanej procedury.

„Niezwykle istotnym dla sprawnej implementacji projektu zadaniem było zapewnienie elektronicznej wymiany danych między Pocztą Polską a Krajową Administracją Skarbową. Specjalnie na potrzeby realizacji nowych unijnych przepisów powstał system do składania Zgłoszeń Celnych Przywozowych Pocztowych (ZCPP), który komunikuje się z Platformą Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych” – podkreśla Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Poczta Polska przygotowała również specjalną zakładkę na swojej stronie internetowej, dzięki której klienci mogą dowiedzieć się więcej na temat nowych przepisów.

Na podstawie informacji prasowej Poczty Polskiej S.A.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Reklama

Komentarze

    Reklama