Nowy plan wojskowy Pentagonu wobec Iranu. Pierwszym ruchem masowy cyberatak

16 maja 2019, 11:23
hrs_080828_A_5947M_049
Fot. U.S. Department of Defense

Pentagon opracował nowy plan wojskowy, który zakłada wysłanie do 120 000 żołnierzy na Bliski Wschód oraz mobilizację zdolności w cyberprzestrzeni. Według dokumentu Stany Zjednoczone mogą przeprowadzić cyberatak na irańską infrastrukturę, gdyby Teheran przyspieszył rozwój swojego programu nuklearnego lub zaatakował wojska USA.

Amerykanie nie przewidują przeprowadzenia lądowej inwazji (jak to miało miejsce w Iraku), ale koncentrują się na operacjach powietrznych (głównie nalotach) oraz potencjalnym cyberataku, który w planach nosi nazwę „Nitro Zeus”. Głównym celem amerykańskich działań w cyberprzestrzeni byłoby sparaliżowanie irańskich miast, obiektów wojskowych oraz sieci energetycznych.

Według planu cyberatak  ma nastąpić w pierwszym etapie amerykańskiego uderzenia  (w ciągu kilku pierwszych godzin), zmniejszając tym samym potrzebę przeprowadzania wielu konwencjonalnych działań, w tym zamachów bombowych czy uderzeń rakietowych.

Jednak jak wskazują eksperci, zdolności Iranu w zakresie cyberbezpieczeństwa znacznie wzrosły. Świadczą o tym m.in. ataki na rynki finansowe z 2012 roku. Ich zdaniem irańscy hakerzy są obecnie wysoko wyspecjalizowani i zdolni do uderzenia w amerykańskie cele.

„Prezydent wyraził się jasno, Stany Zjednoczone nie dążą do konfliktu zbrojnego z Iranem, a on jest otwarty na rozmowy z przywódcami tego państwa” – wskazuje  Garrett Marquis, rzecznik National Security Council (NSC). – „Jednak domyślną opcją Iranu od 40 lat jest przemoc i jesteśmy gotowi bronić amerykańskiego personelu oraz interesów w regionie” – zakończył.

Źródło:  Military Times

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
sża
sobota, 18 maja 2019, 16:12

Wybory w USA coraz bliżej i prezydent Trump na gwałt potrzebuje jakiegoś sukcesu, bo notowania u siebie w kraju ma niskie, a wrogów bardzo wielu. Tylko czy się czasem nie przejedzie na tym Iranie?

Roman
sobota, 18 maja 2019, 00:07

Oby tylko Irańczycy nie odłączyli fizycznie na swoich węzłach telekomunikacyjnych łączności z międzynarodowym internetem, bo wtedy ten cyberatak nie zostanie nawet zauważony. Chyba że już wcześniej w ważnych obiektach irańskich w ich systemach informatycznych został umieszczony jakiś "program" o którym Irańczycy nie wiedzą, a który zostanie uruchomiony na jakiś sygnał z zewnątrz.

zółtakoszulka
piątek, 17 maja 2019, 23:13

Łapany na ulicy przez ABW, rzucany na ziemię, kiedy rano trzy lata temu odprowadzał swoje dzieci do szkoły, trafił do aresztu śledczego pod domniemaniem szpiegowania dla trzech obcych państw jednocześnie, rzekomo dla Rosji, Chin i Iranu. W momencie kapturowego aresztu był w trakcie przygotowania Międzynarodowej Konferencji Anty NATO w Polsce, która miała się zbiegać ze szczytem NATO w Warszawie. W ciągu trzech lat Prokuratura nie mogła spreparować aktu oskarżenia, a gdy w końcu teraz to zrobiła, po popełnieniu wielu uchybień procesowych, wypuszcza „szpiega” niczym gorący kartofel na wolność za poręczenie majątkowe. Mógł odpowiadać z wolnej stopy od samego początku, ale system sprawiedliwości wciąż działa w Polsce na kartę. Dzieje się tak, również po tym, kiedy ONZ deklarowała, iż ten areszt jest bezprawny, wskazując na konieczność uwolnienia M. Piskorskiego, co owszem polski Rząd i polski Sąd zignorowały.

Naiwny
piątek, 17 maja 2019, 01:46

Właśnie ewakuowany jest personel dyplomatyczny USA z Iraku a w jednostkach wojskowych w regionie wprowadzono 4-ty stopień gotowości bojowej. Również RFN wycofało swych instruktorów wojskowych z tego kraju a hiszpańska fregata wchodząca w skład amerykańskiej grupy lotniskowcowej na polecenie Madrytu odłączyła się od niej i pozostała na oceanie indyjskim. I Pompe pewnie nie przypadkiem akurat teraz odbył wycieczkę po Europie zakończoną spotkaniem z Putinem w Soczi. Opcja militarna staje się coraz bardziej prawdopodobna. Oby jednak pozostała tylko opcją.

Jan
czwartek, 16 maja 2019, 15:15

Skoro USA nie dąży do konfliktu to dlaczego tam wysłali lotniskowiec oraz dlaczego nie dotrzymali umowy w sprawie programu nuklearnego wiadomo że oni niosą pokój za pomocą siły głupie gadanie .

pewnie że dąży
sobota, 18 maja 2019, 23:38

Iran im leży na wątrobie od lat 70-tych, nic dziwnego. Obama próbował po dobroci, nic nie dało. Iran jest nadal zagrożeniem dla cieśniny Ormuz, uzbraja rebeliantów w Jemenie którzy przy pomocy irańskich rakiet zaatakowali amerykańskie okręty, Iran przyczynił się do upadku syryjskiej wiosny. Dziwisz się?

Tweets CyberDefence24