Reklama

Social media

Nowy rodzaj włókna optycznego przełomem w kryptografii kwantowej?

Fot. tommyvideo / Pixabay
Fot. tommyvideo / Pixabay

Kabel optyczny, który wypełnia powietrze może okazać się technologią przełomową dla rozwoju kryptografii kwantowej - wynika z eksperymentów prowadzonych przez brytyjski, państwowy telekom BT. Włókna tego rodzaju okazały się szczególnie wydajne w dystrybucji kluczy kwantowych.

Specjaliści z BT eksperymentowali z dystrybucją kluczy kwantowych z wykorzystaniem długiego na sześć kilometrów kabla optycznego, który w środku jest pusty. Technologia ta jest rozwijana od kilku miesięcy jako alternatywa dla tradycyjnych przewodów optycznych - podaje serwis ZDNet.

Od zwykłych, szklanych przewodów optycznych wykorzystany w eksperymencie BT kabel różni się tym, że jego wnętrze wypełnia na całej długości powietrze. Od środka przewód pokryty jest szklaną warstwą.

Według naukowców koordynujących prace, tego rodzaju budowa przewodu zmniejsza prawdopodobieństwo interferencji poszczególnych sygnałów podczas ich przesyłu i tym samym -  zaburzenie całego procesu dystrybucji kluczy.

Wydajniejszy niż tradycyjne włókna?

Badania BT to nie jedyne prace, które obecnie toczą się nad technologią kryptografii kwantowej. Jak podaje serwis, w przypadku eksperymentów prowadzonych z użyciem włókien optycznych efektywność protokołu kluczy jest ograniczona ze względu na możliwość interferencji sygnałów, spowodowaną właściwościami szklanych włókien.

W przypadku kabla wypełnionego powietrzem, przesyłane sygnały świetlne nie są tak narażone na interferencję i można w prosty sposób rozdzielić strumienie przesyłanych danych oraz kluczy służących do ich szyfrowania i deszyfracji, nawet jeśli przesyłane są z wykorzystaniem tego samego włókna.

Według BT wykorzystanie kabla pustego w środku może również przyspieszyć transfer danych o ok. 50 proc. względem tradycyjnych przewodów optycznych.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama