Oracle porozumiał się z właścicielami TikToka? Złożono oficjalną propozycję

15 września 2020, 16:01
800px-Larry_Ellison_CEO_of_Oracle_Corporation
Fot. Ilan Costica/Wikimedia Commons/CC 4.0

Właściciel TikToka chińska firma ByteDance oficjalnie zaproponowała amerykańskiemu koncernowi Oracle współpracę, aby w ten sposób uniknąć rygorystycznych restrykcji ze strony administracji Donalda Trumpa. Firma z Redwood City czeka na decyzję Białego Domu, który jeszcze w tym tygodniu ma wyrazić swoją opinię na ten temat.

Amerykańska firma technologiczna Oracle potwierdziła, że chiński koncern ByteDance ​​będący właścicielem TikToka formalnie zaproponował jej, aby stała się „zaufanym partnerem technologicznym” zyskującej na popularności platformy. Celem inicjatywy jest chęć uniknięcia silnych restrykcji ze strony administracji Donalda Trumpa – informuje BBC.

Zdaniem Białego Domu TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ chiński rząd może wykorzystywać platformę dla własnych celów, w tym cyberszpiegostwa. ByteDance stanowczo zaprzecza wszelkim zarzutom stawianym przez Waszyngton. Firma deklaruje, że podjęła nadzwyczajne środki na rzecz ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych użytkowników TikToka w Stanach Zjednoczonych.

Koncern Oracle jest podmiotem wyspecjalizowanym w bazach danych, lecz nie posiada doświadczenia w zarządzaniu aplikacjami mediów społecznościowych, takimi jak TikTok – wskazuje BBC. Pomimo to amerykański koncern skontaktował się z administracją Donalda Trumpa w celu omówienia planów przejęcia części popularnej platformy. Biały Dom ma dokonać przeglądu złożonej propozycji jeszcze w tym tygodniu.

W związku z nagłośnieniem sprawy twórcy TikToka wydali oświadczenie, które jednak nie odnosi się bezpośrednio do Oracle. „Możemy potwierdzić, że złożyliśmy do Departamentu Skarbu propozycję, która naszym zdaniem rozwiałaby obawy administracji dotyczące bezpieczeństwa” – przytacza stanowisko ByteDance BBC. – „Ta propozycja umożliwiłaby nam dalsze wspieranie społeczności liczącej 100 milionów użytkowników w Stanach Zjednoczonych (…), a także setek tysięcy właścicieli małych firm i twórców, którzy korzystają z TikToka, aby rozwijać swoje źródła utrzymania i budować kariery ”.

Prezes Oracle Larry Ellison, jest zwolennikiem Donalda Trumpa. W lutym zorganizował nawet zbiórkę pieniędzy, aby pomóc obecnemu prezydentowi w „rozkręceniu” kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. „Trudno jest określić, ile z tej umowy zależy od polityki, a ile od technologii” – skwitowała sprawę na łamach BBC Carolina Milanesi z firmy badawczej Creative Strategies.

Początkowo głównym faworytem do przejęcia części platformy był Microsoft. Jednak z czasem amerykański gigant zaczął się wycofywać z tej oferty. Należy jednak mieć na uwadze, że chiński rząd nie jest pozytywnie nastawiony do transakcji i może podjąć próbę jej zablokowania. Pomimo tego koncern Oracle postanowił zaryzykować i obecnie czeka na stanowisko Waszyngtonu – informuje BBC.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24