Oszustwo na aplikację do obsługi kryptowalut. Ofiara straciła prawie 170 tys. złotych

7 stycznia 2021, 08:56
bitcoin-3861637_960_720
fot. mahdadiwalidi / pixabay

Blisko 170 tys. zł straciła 44-letnia mieszkanka okolic Sejn (Podlaskie), której dane oszuści wykorzystali do zaciągnięcia debetu i namówili ją też do wzięcia kredytu. Kobieta chciała inwestować na rynku kryptowalut; zainstalowała aplikację, poprzez którą przestępcy mieli dostęp do konta.

O oszustwie poinformował we wtorek zespół prasowy podlaskiej policji. Mieszkanka powiatu sejneńskiego zarejestrowała się na witrynie internetowej zgłaszając zainteresowanie rynkiem kryptowalut.

Po pewnym czasie zadzwonił do niej mężczyzna z informacją, że na założonym koncie są już pieniądze. Kobieta miała zainstalować wskazaną przez niego aplikację. Realizując wskazówki tego rzekomego doradcy, dała mu dostęp do swego komputera i do konta. Zgodziła się też zaciągnąć 37 tys. zł kredytu, a pieniądze przelała na wskazany rachunek. Po kilku dniach zorientowała się, że ma na koncie 131 tys. zł debetu. Wtedy zgłosiła sprawę policji.

Przed tygodniem w bardzo podobny sposób pieniądze stracił mieszkaniec Suwałk, również zainteresowany rynkiem kryptowalut. Oszuści zaciągnęli na jego dane kilkadziesiąt tysięcy złotych kredytu.

Policja ostrzega przed tego typu oszustwami - jak je nazywa - "na zdalny pulpit". "Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku" - podkreśla podlaska policja.

Jak podaje, najczęściej chodzi właśnie o skorzystanie z usług szybkiego pomnażania oszczędności; gdy zainteresowany ma problemy techniczne, zgłasza się do niego rzekomy konsultant. "+Wspiera+ taką osobę przez tzw. zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, +czyści+ jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki" - podkreśla zespół prasowy podlaskiej policji.

Zwraca uwagę, że ofiarami takich oszustw są często nie seniorzy, a młode osoby, na co dzień korzystające z płatności internetowych.

image
Oferta sklepu Defence24

 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Janusz
piątek, 8 stycznia 2021, 15:40

Przestępstwa w cyberprzestrzeni są niezwykle pospolite, a ich liczbą będzie coraz większa. Problemem jest jednak brak sił i środków w administracji publicznej do eliminowania tych zagrożeń. Dzisiaj Państwo nie radzi sobie z bezpieczeństwem systemów administracji publicznej, a więc nie możemy oczekiwać że zapewni cyber bezpieczeństwo swoim obywatelom. Nie pozostaje nic jak własny rozsądek, na poziomie Kargula i Pawlaka

Tweets CyberDefence24