Cradlepoint proponuje komunikację bezprzewodową i usługi sieciowe dla służb bezpieczeństwa publicznego

8 lipca 2021, 11:11
Cradlepoint
fot. Cradlepoint/ materiały prasowe

Cradlepoint jest amerykańskim producentem, wchodzącym w skład grupy kapitałowej Ericssona. Oferuje rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo klasy enterpise w sieciach SD-WAN, w których dostęp jest kluczowy z perspektywy funkcjonowania organizacji, kiedy nie można pozwolić sobie na przerwy w dostępie do sieci. 

Spółka dostarcza skalowalne rozwiązania komunikacyjne, skupione na połączeniach z sieciami LTE i 5G. Kompletna obsługa urządzeń odbywa się za pomocą usług chmurowych o nazwie NetCloud. Wysoką dostępność (HA) wewnątrz jednego urządzenia, ale i w parze z istniejącymi urządzeniami, innych producentów, zapewnianą przez rozwiązania Cradlepoint, docenią klienci, którzy posiadają wiele rozproszonych oddziałów lub aplikacje mobilne czy IoT.

Jednym z przykładów efektywnego zastosowania rozwiązań od Cradlepoint jest wdrożenie ich dla Departamentu Policji w Seattle (USA). W ten sposób funkcjonariusze otrzymali wsparcie podczas patrolu i wyposażenie w łączność nowoczesnych pojazdów, które ukierunkowane są na najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Zastosowanie dla branży mobilnej

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa policja zdecydowała się na wdrożenie usługi NetCloud dla branży mobilnej. Zespół IT zmodernizował system łączności w pojeździe o bezprzewodowe routery z wbudowanym LTE i GPS, w celu zastosowania strumieniowego przesyłania wideo oraz innych danych z radiowozów do centrali.

Kluczowe dla tej modernizacji było zapewnienie nieprzerwalnej łączności dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - niezależnie od położenia funkcjonariuszy w terenie. Wykorzystano do tego technologię umożliwiająca podłączenie do czterech kart SIM w każdym routerze.

Dzięki rozwiązaniu komunikacji bezprzewodowej, realizowanej w pełnym dostępie przez sieć 4G/5G, zwiększono widoczność pracy policji zarówno dla opinii publicznej, jak i sztabu dowodzenia. Administratorzy sieci dostrzegli potrzebę wdrożenia nowego, bardziej skalowalnego rozwiązania sieci bezprzewodowej w celu uniknięcia opóźnień w komunikacji.

Wcześniej, gdy funkcjonariusz podejmował interwencję, materiał wideo z kamery znajdującej się w pojeździe mógł zostać odczytany dopiero w momencie, gdy radiowóz znalazł się w zasięgu punktu dostępowego WiFi.

To z kolei oznaczało, że czasami funkcjonariusze musieli opuścić swój teren patrolowania, aby przesłać niezbędne dane do centrali. Generowało to dodatkowe koszty operacyjne i skracało realny czas, w którym policjanci zapewniali bezpieczeństwo swoich obywateli. Obecnie, gdy interwencja wymaga natychmiastowej analizy ze strony przełożonych, wideo przesyłane jest niezwłocznie po zakończonej interwencji funkcjonariuszy za pomocą szerokopasmowej sieci komórkowej.

Scentralizowane zarządzanie chmurą

W momencie, gdy aplikacje stały się bardziej zaawansowane i wymagające dużej ilości przesyłanych danych, stary system stał się niewydajny. Dział IT zdecydował się na wdrożenie usługi NetCloud wraz z routerami IBR900 z wbudowanym modemem LTE, miejscem na drugi modem oraz zapewniający łączność GPS. To kompleksowe rozwiązanie obejmuje scentralizowane zarządzanie chmurą, zintegrowane i skalowalne funkcje bezpieczeństwa i wsparcie dla krajowego bezpieczeństwa publicznego sieci.
Dodatkowo zespół IT, dzięki NetClound Manager ma możliwość zdalnej weryfikacji jakości połączenia oraz aktualizacji software’u we wszystkich podłączonych do wspólnej sieci routerach, co poprawia operacyjność i efektywność specjalistów utrzymania łączności.

Dystrybutorem rozwiązań w Polsce jest Balticad Sp. z o.o., która oferuje pomoc wyszkolonej kadry certyfikowanej przez Cradlepoint, w zakresie przygotowania projektowego, doboru odpowiedniego rozwiązania do potrzeb.

Zainteresowani mogą znaleźć wszelkie informacje na stronie internetowej: https://balticad.eu/dystrybucja oraz pod adresem: info@balticad.eu i numerem: +48 58 329 80 88.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Julka
niedziela, 11 lipca 2021, 17:33

Jak z Ameryki to kupić trzeba

ROmek
piątek, 9 lipca 2021, 02:20

Kategoria modemu LTE na plus. Ale jak można robić coś takiego bez PoE in... Wydajność IPsec-owa 20MBps lepsze wyniki na chińskich płytkach się osiąga za ułamek cen tego rozwiązania, jak taka marna wydajność VPNowa to na co komu LTE cat. 20 w tym i dwa porty 1Gbe... "Wysoką dostępność (HA) wewnątrz jednego urządzenia," że co? 1 zasilacz, 1 modem, 2 porty ETH 1 punkt awarii. Czyli żadne HA, tylko bełkot ludzi od marketingu. "Oferuje rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo klasy enterpise w sieciach SD-WAN..." "...Kompletna obsługa urządzeń odbywa się za pomocą usług chmurowych o nazwie NetCloud" bezpieczeństwo wg. ludzi od marketingu nie mające wiele wspólnego z realnym bezpieczeństwem.

ttttttttttttttttttttttttttttttttt
sobota, 10 lipca 2021, 16:29

Bezpieczeństwo oprócz tych wszystkich parametrów, które opisałeś, polega także na rozebraniu urządzenia przez naszych inżynierów ( koniecznie losowego z partii ) i zbadaniu go czy nie zawiera backdoorów. Chińskie może są i lepsze, ale czy nie przesyłają pakietów informacji do przyszłego nadajnika 5 G firmy chińskiej. To nie dotyczy tylko Chińczyków, ale wszystkich obcych państw, nawet "aliantów". Druga sprawa, inżynierowie informatycy powinni prześwietlić ten modem czy nie zawiera jakiejś "zawleczki" na wypadek szczególny. Czyli jednym sygnałem nie paraliżuje urządzenia. Trudno po skanie oprogramowania w postaci wykonywalnej dojść do pliku żródłowego. Trochę jak z DNA i rozpoznawaniem po co nam ten gen. Ale da się, jeżeli porówna się kod wykonywalny programu do tego we wcześniejszych urządzeniach .

Tweets CyberDefence24