Reklama

Polityka i prawo

Zakłócenie irańskiej sieci. Cyberatak czy celowe działanie władz?

Fot. Mahmood Hosseini/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Mahmood Hosseini/Wikimedia Commons/CC 4.0

8 lutego w Iranie miało miejsce poważne zakłócenie w dostępie do Internetu. Co spowodowało ten incydent? Czy był to skuteczny cyberatak, czy zamierzone działanie władz irańskich, które miało na celu odeprzeć złośliwą kampanię hakerską?

Specjaliści NetBlocks potwierdzają, że 8 lutego br. w Iranie miało miejsce poważne zakłócenie globalnej sieci, które trwało kilka godzin. Wówczas krajowa łączność z Internetem spadła do 75% - informuje Forbes.

O incydencie poinformował NetBlocks za pomocą Twittera. W komunikacie stwierdzono, że taki stan rzeczy jest wynikiem decyzji władz państwowych, które „rzekomo uruchomiły mechanizm cyberobrony >Digital Fortress<”, znanej również jako DZHAFA.

W raporcie opublikowanym przez specjalistów firmy przedstawiono dane statystyczne, które jednoznacznie wskazują na wyraźny spadek łączności między kilkoma wiodącymi operatorami sieci w Iranie od około 11:45 lokalnego czasu. Sytuacja miała bezpośredni wpływ również na działalność operatorów komórkowych i stacjonarnych. „Sieci powróciły do pełnej sprawności dopiero około siedem godzin po wystąpieniu incydentu” – czytamy w raporcie.

Jak donosi Forbes, mechanizm DZHAFA został wdrożony przez Teheran w celu odparcia cyberataku DDoS na infrastrukturę kraju. Sadjad Bonabi, przedstawiciel jednego z dostawców irańskiej infrastruktury telekomunikacyjnej, poinformował za pomocą Twittera, że incydent wymierzony w sieci Teheranu został zneutralizowany dzięki DZHAFA.

Eksperci NetBlocks podkreślają, że obecnie niewiele wiadomo o irańskim mechanizmie cyberobrony. Pewne jest jedynie to, że kontrolowane wygaszanie dostępu do globalnej sieci stanowi podstawowy jego element.

Iran w ostatnim czasie jest państwem szczególnie narażonym na zaawansowane cyberataki, ze względu na istniejące napięcie na linii Waszyngton-Teheran. Stany Zjednoczone niejednokrotnie próbowały nękać irańską infrastrukturę operacjami w cyberprzestrzeni. W obliczu wysokiego ryzyka władze państwowe muszą posiadać skuteczne narzędzie neutralizacji zagrożenia. Jednym z nich jest mechanizm DZHAFA.

Reklama

Komentarze

    Reklama