Reklama

Armia i Służby

[Cyber24Day] Super-domena konfliktu. „Dominacja w cyber nie musi oznaczać zwycięstwa”

Fot. St.szer. Sebastian Brzezina  6 batalion powietrznodesantowy z Gliwic/Ministerstwo Obrony Narodowej/Facebook
Fot. St.szer. Sebastian Brzezina 6 batalion powietrznodesantowy z Gliwic/Ministerstwo Obrony Narodowej/Facebook

W cyberprzestrzeni występują klasyczne działania, jak np. manipulacja, deepfake, kradzież danych czy szpiegostwo. Odpowiedzią na nie jest deep knowledge. Dominacja w cyber nie musi oznaczać zwycięstwa – podkreśla gen. dyw. Andrzej Reudowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego podczas Cyber24Day.

Gen. dyw. Andrzej Reudowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas Cyber24Day odniósł się do natury ludzkiej w kontekście domeny cyber. Jak zaznaczył, człowiek podejmuje działania z czterech powodów: honor, strach, interes lub korzyść własna. „Rywalizacja jest z nami nierozerwalnie związana” – podkreślił.

„Super-domena cyber”

Przedstawiciel BBN odniósł się do ewolucji operacji prowadzonych w ramach konfliktów. Wszystko zaczęło się od domeny lądowej, co pokazują mi.in. dzieje starożytne. Kolejną było morze, a z czasem człowiek poszukiwał nowych sposobów osiągnięcia przewagi nad przeciwnikiem. Tak powstała walka o podbój nieba. „Domena powietrzna jednak nie zapewniła nam dominacji” – wskazał gen. dyw. Andrzej Reudowicz. „Świat się rozwijał i powstała >>super-domena cyber<< – przenika one wszystkie trzy klasyczne domeny i jest nierozerwanie związana z informacją” – dodał.

W cyber domenie jest niewiele regulacji i z tego tytułu dochodzi do wielu konfliktów. Ponadto, zapewnia ona anonimowość. Jest wykorzystywana do rywalizacji między państwami, ale nie tylko.

zaznaczył gen. dyw. Andrzej Reudowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Każdy z nas jest odbiorcą i twórcą 

W trakcie wystąpienia zastępca szefa BBN odniósł się również do roli informacji w siłach zbrojnych. Od zawsze była ona podstawa do rozpoczęcia jakichkolwiek działań. To zasób, który zapewnia przewagę i decyduje o dominacji.

„Za naszych czasów mieliśmy niedosyt i braki informacyjne, natomiast dzisiaj dysponujemy milionami sensorów na całym świecie i posiadamy nadmiar informacji, co niektórzy nazywają >>szumem informacyjnym<<” – zwrócił uwagę gen. dyw. Andrzej Reudowicz. Jak dodał, obecnie nie jesteśmy w stanie wszystkich informacji efektywnie przetwarzać, dlatego należy rozwijać takie technologie, jak sztuczna inteligencja, które mogą nam w tym pomóc.

Świat przyspiesza od samego początku. Nie jesteśmy tylko użytkownikami i odbiorcami informacji, ale również twórcami. Nawet nieświadomie tworzymy informacje, które mogą być przez kogoś wykorzystane.

podkreślił gen. dyw. Andrzej Reudowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Przedstawiciel BBN podsumował swoją wypowiedź stwierdzając, że w domenie cyber występują klasyczne działania, jak np. manipulacja, deepfake, kradzież danych czy szpiegostwo. „Odpowiedzią na nie jest deep knowledge. Dominacja w cyber nie musi oznaczać zwycięstwa” – zaznaczył gen. dyw. Andrzej Reudowicz.

Konferencja #Cyber24Day odbywa się 12 października, jej organizatorem jest portal CyberDefence24.pl. Relacje na żywo możecie śledzić na Facebooku oraz na Twitterze.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

    Domena jest niczym scena z której lepiej słychać suflerów niż aktorów

Reklama