Hakerzy narazili życie setek pacjentów rosyjskiej kliniki

3 września 2020, 14:03
ezgif. - medical clinic - com-webp-to-jpg
Fot. gcasasola/Pxhere/CC0

Incydent w rosyjskim Regionalnym Centrum Klinicznym w obwodzie swierdłowskim uniemożliwił lekarzom pracę, narażając tym samym życie i zdrowie setek pacjentów. Hakerzy użyli oprogramowania ransomware, atakując bazy danych placówki. 

W wyniku incydentu dane na temat 400 pacjentów zostały skutecznie zaszyfrowane przez hakerów. Lokalne władze wskazały, że cyberatak miał miejsce 21 sierpnia w momencie, gdy przeprowadzano instalację zintegrowanego systemu informacyjnego w placówce – informuje serwis E Hacking News.

Hakerzy zaatakowali w chwili, kiedy infrastruktura informatyczna była najbardziej podatna na zewnętrzną ingerencję. Specjalnie opracowane złośliwe oprogramowanie zaszyfrowało dane na temat pacjentów kliniki i ich wyniki badań, które są niezbędne do zlecenia odpowiedniego leczenia.

W zamian za odblokowanie dostępu do informacji hakerzy zażądali pieniędzy. Władze szpitala podjęły decyzję o zapłaceniu okupu, lecz cyberprzestępcy przestali się komunikować z placówką. W efekcie klinika musiała przejść na pracę w trybie offline i ręcznie wpisywać wszystkie dane ponownie do archiwum.

Jak informuje E Hacking News, powołując się na stanowisko kliniki, hakerzy nie ujawnili danych, do których posiadali dostęp, a jedynie je skutecznie zablokowali. Władze szpitala na czas pisania tego artykułu jeszcze nie złożyły zawiadomienia na policję. W momencie gdy zakończone zostanie ręczne uzupełnianie danych i pacjenci będą bezpieczni, przeprowadzona zostanie specjalna kontrola placówki.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
kez87
piątek, 4 września 2020, 16:45

Raczej nie byli to Rosjanie,a jeśli byli ich dni są policzone. Rosyjskie służby na ataki na cele zachodnie patrzą przez palce,ale jeśli obywatele Rosji wywinęli coś takiego to kolonia karna jak w banku.

Tweets CyberDefence24