Huawei zapowiada stworzenie "żelaznej armii" do walki z USA

12 sierpnia 2019, 15:14
Terakotowa_Armia_1
Fot. Mwrobel/Wikipedia Commons/CC 3.0

Założyciel i dyrektor generalny chińskiego koncernu technologicznego Huawei Ren Zhengfei planuje restrukturyzację firmy w ciągu 3-5 lat i stworzenie "żelaznej armii", która pomoże jej przetrwać amerykańską ofensywę - podała w poniedziałek agencja Bloomberga.

Huawei przygotowuje się na dużą zmianę strukturalną w odpowiedzi na amerykańskie sankcje, które zagrażają przetrwaniu dochodowej produkcji smartfonów koncernu - wskazał Zhengfei w wewnętrznej notatce przytaczanej przez agencję. Przedsiębiorca nie podał szczegółów planowanych zmian, ale zaznaczył, że mają one pozwolić firmie przetrwać ofensywę Stanów Zjednoczonych i chronić pozycję lidera w obszarze łączności 5G.

Zhengfei określił sytuację działu produkującego smartfony i laptopy jako "bolesny długi marsz". Zdaniem agencji może to być nawiązanie do historycznego Długiego Marszu - okupionego dużymi stratami przegrupowania Chińskiej Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej w latach 1934-1935. W okresie kwiecień-czerwiec 2019 r. Huawei odnotował wolniejszy niż w pierwszym kwartale wzrost sprzedaży, szczególnie w dziale obejmującym sprzedaż smartfonów i laptopów marki - przypomniał Bloomberg.

Agencja zwróciła uwagę na militarne manieryzmy Zhengfeia, w przeszłości inżyniera w armii chińskiej. Komentując przy innej okazji rosnące naciski ze strony USA, szef Huaweia mówił o "strategicznym wycofaniu się" z niektórych rynków. W połowie lipca koncern potwierdził zwolnienie ponad 600 osób w działającej w Stanach Zjednoczonych spółce zależnej Futurewei Technologies zajmującej się badaniami i rozwojem.

W maju 2019 r. amerykański resort handlu podjął decyzję o wpisaniu Huaweia i 70-ciu związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie, by kupować amerykańskie komponenty i technologię. Ogranicza to dostęp Huaweia m.in. do układów scalonych Qualcommu i dostarczanego przez Google systemu operacyjnego Android.

W miniony piątek Huawei zaprezentował konkurencyjny względem Androida i iOS własny system operacyjny HarmonyOS przeznaczony dla urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) oraz smartfonów i laptopów. Zhengfei wskazał jednak, że firma będzie potrzebować znacznie więcej czasu na stworzenie ekosystemu własnych aplikacji niezbędnego, by jej oprogramowanie mogło liczyć na powodzenie wśród klientów.

Szef Huaweia w cytowanej przez Bloomberga notatce wspomniał ponadto o przewadze chińskiego koncernu nad Stanami Zjednoczonymi w obszarze łączności 5G, co miało być motywacją do obłożenia go sankcjami. "USA nie korzystają z najbardziej zaawansowanej technologii 5G" - napisał Zhengfei. "Mogą przez to pozostać w tyle w sektorze sztucznej inteligencji" - zaznaczył. 

Źródło: PAP

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
bender
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 18:09

Wg obowiązującej od 1 sierpnia br w Stanach ustawy NDAA zakazano stosowania produktów Huawei Technologies Company, ZTE Corporation, Hytera Communications Corporation, Hangzhou Hikvision Digital Technology Company, Dahua Technology Company (i wszystkich firm córek lub innych podmiotów stowarzyszonych) w projektach mających na celu bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo infrastruktury rządowej, infrastruktury krytycznej i bezpieczeństwa narodowego. To będzie duży, ale wydaje się zasłużony cios w chiński przemysł produktów komunikacyjnych i systemów bezpieczeństwa: zbyt długo i zbyt wiele ukradziono z Zachodu jednocześnie broniąc dostępu zagranicznym firmom do krytycznych projektów realizowanych w Chinach. Na pocieszenie pozostaje im rynek cywilny, gdzie chińskie produkty będą dalej obecne, bo są po prostu najtańsze.