Minister Cyfryzacji: Poleciłem przeprowadzenie szczegółowej analizy awarii systemów rejestrów państwowych

15 czerwca 2018, 14:12

O priorytetach Ministerstwa Cyfryzacji, znaczeniu cyberbezpieczeństwa oraz ostatniej awarii systemów rejestrów państwowych  mówi dla CyberDefence24.pl Minister Cyfryzacji Marek Zagórski

Cyberbezpieczeństwo jest takim priorytetem, o którym się nawet nie dyskutuje. Ono jest w DNA całego procesu. Dzisiaj jesteśmy na etapie kończenia prac nad Ustawą, która jest w Sejmie. Mamy zdefiniowany instytucjonalny system poprzez Ustawą i to ułatwi działanie poszczególnych CIRTów. Po drugie, łatwiej będzie uruchamiać środki na ten cel np. na laboratoria czy budowanie kompetencji.

Marek Zagórski - Minister Cyfryzacji

Awaria jednego z urządzeń doprowadziła do przerwania funkcjonowania systemów rejestrów państwowych. Mieliśmy niestabilne systemy i na czas zdiagnozowania sytuacji je wyłączyliśmy, żeby chronić dane. Poleciłem przeprowadzenie szczegółowej analizy dlaczego taka destabilizacja miała miejsce i dlaczego nie zadziałały rozwiązania awaryjne.

Marek Zagórski - Minister Cyfryzacji

 

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Przedsiębiorca
sobota, 16 czerwca 2018, 09:54

Państwo nakłada na obywateli wiele obowiązków informatycznych, dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców. Dla drobnych przedsiębiorców obowiązki informatyczne to gehenna. Zatrudnianie przez jednoosobową firmę dwóch osób tylko do obsługi informatycznej - księgowa i informatyk - to norma. Wszystkie te obowiązki zagrożone wysokimi karami łącznie z więzieniem. Tymczasem ze strony państwa cała informatyzacja to jeden wielki bubel kosztujący już kilka miliardów. CEPIKI nie działają, EPUAP ma już numer 2 a tak naprawdę obecna to chyba 5 wersja i nadal często nie działa. W programie do potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego 5 % pacjentów jest wykazywanych jako nieubezpieczeni mimo, że mają ubezpieczenie. Dlaczego ja przedsiębiorca jestem zmuszany do czegoś czego Państwo nie potrafi zrobić?