MON ogłosi koncepcję wojsk obrony cyberprzestrzeni

4 lutego 2019, 10:26
MON_CYBER2
Fot. Mon.gov.pl/Domena publiczna

We wtorek, MON ogłosi koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

We wtorek, 5 lutego o godz. 13.00 w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (ul. gen. Witolda Urbanowicza 25 a) podczas konferencji pt. „Cyber.mil.pl - Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej” Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawi koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podczas konferencji powołany zostanie także pełnomocnik do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

W ubiegłym roku, na polecenie ministra Mariusza Błaszczaka, pracował powołany w ministerstwie zespół, którego zadaniem była analiza działań realizowanych przez różne instytucje resortu obrony  narodowej  związanych z informatyką, teleinformatyką i cyberbezpieczeństwem. Celem pracy zespołu było wypracowanie rekomendacji dot. wzmocnienia potencjału i usprawnienia procesów w tych obszarach. Równolegle prowadzono pogłębione audyty bezpieczeństwa teleinformatycznego i testy.

W ubiegłym tygodniu, MON otworzył na Twitterze konto CYBER_MIL_PL na którym będą ukazywać się informacje o prowadzonych działaniach resortu w obszarze cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo przypomina, że obrona w cyberprzestrzeni należy do podstawowych zadań kolektywnej obrony.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Extern
środa, 6 lutego 2019, 09:39

@SD: I dla tego chyba bardziej celują w wykształcenie sobie nowych kadr niż podbieranie ludzi z rynku cywilnego. Tym bardziej że w grę wchodzą trochę inne kwestie.

Olo
wtorek, 5 lutego 2019, 10:08

KrzysiekS: Ochrona cyberprzestrzeni musi funkcjonować 24/7, a nie tylko w co któryś weekend. Poza tym specjaliści do cyberbezpieczeństwa to, jak sam napisałeś, specyficzni ludzi: zarabiają tyle, że to co może im zaoferować wojsko, wywołuje u nich co najwyżej uśmiech politowania na twarzy. Poza tym nie wyobrażam sobie, by dawać członkowi WOT dostęp do tajemnic wagi państwowej (a takie przede wszystkim stanowią to co ma chronić) - informacja to nie stary karabin, który może po weekendowym zjeździe WOT zostawić w jednostce.

SD
wtorek, 5 lutego 2019, 01:53

Powodzenia w konkurencji z rynkiem. Specjalista od CB może zarobić ponad 20.000zł miesięcznie nie wspominając o ekspertach.

taksobietylko
wtorek, 5 lutego 2019, 00:34

Koncepcja wojsk obrony cyber-przestrzeni... taaaak... lepiej przy nadchodzącej robotyzacji i cyfryzacji uzbrojenia niech myślą, jak wykorzystać walkę cybernetyczną w tym hackowanie sprzętu przeciwnika na poziomie drużyny na polu walki... a na razie będą prowadzić wojnę informacyjną na komentarze na GW... albo WP.

22
poniedziałek, 4 lutego 2019, 22:13

A może wreszcie kupicie jednorazowe granatniki dla piechoty ?