Reklama

Polityka i prawo

Poradnik dla ofiar cyberprzemocy. NASK i PCPSI radzą, co robić

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Specjaliści NASK opublikowali poradnik „Porady na piątkę” dotyczący radzenia sobie z cyberprzemocą. Dokument został opracowany przez Akademię NASK oraz Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Wyszczególniono w nim kluczowe działania, jakie powinna podjąć ofiara tego typu przemocy.

Według specjalistów istotną rolę odgrywa rozmowa z bliską osobą. Ofiara cyberprzemocy powinna poszukać wsparcia i pomocy u zaufanych przyjaciół, bądź rodziny. Taki stan rzeczy przyczyni się do redukcji napięcia oraz negatywnych emocji. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach pomóc w spokojnym zaplanowaniu kolejnych działań.

Niemniej istotne jest zachowanie dowodów świadczących o cyberprzemocy. Zanim ofiara podejmie próbę usunięcia obraźliwych wiadomości, powinna je zabezpieczyć dokonując wydruku lub zapisać za pomocą screenshota (zrzut ekranu).

Trzecia wskazówka zawarta w poradniku dotyczy zgłoszenia incydentu. Ofiary cyberprzemocy powinny zgłosić się o pomoc do zaufanej osoby, które przyczyni się do rozwiązania problemu oraz udzieli odpowiedniego wsparcia. Sprawę można również bezpośrednio zgłaszać pod numer telefonu 116 111, a w przypadku poczucia bezpośredniego zagrożenia należy zawiadomić Policję.

Specjaliści podkreślają, że nie należy wciągać się w spiralę agresji. Wymianę zdań należ prowadzić na własnych zasadach. Zachowanie cyberprzemocowe to próba dominacji. Idąc za treścią poradnika – „To kim jesteś i jak się postrzegasz zależy tylko od Ciebie. Nie pozwól się sprowokować. Zaskocz agresora przyjaznym nastawieniem - to może zmienić ciąg wydarzeń”.

Ostatni element wyróżniony w poradniku wskazuje na konieczność „odcięcia się od agresora”. Na wielu portalach społecznościowych istnieje możliwość zablokowania użytkownika, który jest źródłem cyberprzemocy. Również telefony komórkowe posiadają podobne funkcje. Dodatkowo ofiara może zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści lub fałszywego konta.

Akademia NASK realizuje działalność edukacyjną i popularyzatorską państwowego instytutu badawczego NASK. Odpowiada za organizację szkoleń, seminariów i warsztatów związanych z edukacją w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Do kompetencji działu należy również prowadzenie projektów o charakterze społeczno-edukacyjnym, zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, a obecnie funkcjonuje w ramach programu Connecting Europe Facility. Tworzą je państwowy instytut badawczy NASK (koordynator PCPSI) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii.

Reklama

Komentarze

    Reklama