Rosyjski kontrwywiad ofiarą cyberataku. Ogromny wyciek tajnych danych

22 lipca 2019, 12:14
16916421404_b94452eff8_b
Fot. Larry Koester/flickr

Hakerzy przeprowadzili skuteczny cyberatak na rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).  Cyberprzestępcy wykradli  7,5 terabajta danych dotyczących tajnych projektów FSB, które następnie  przekazali do głównych mediów w celu ich publikacji.

Federalna Służba Bezpieczeństwa jest główną rosyjską agencją kontrwywiadowczą, której kompetencje obejmują m.in. nadzór elektroniczny za granicą, a także gromadzenie danych o charakterze kontrwywiadowczym. Służba jest następcą KGB i podlega bezpośrednio prezydentowi Rosji.

13 lipca grupa hakerska działająca pod nazwą „0v1ru $” włamała się do systemów SyTech, głównego wykonawcy FSB pracującego nad wieloma tajnymi projektami, m.in. w obszarze Internetu. Cyberprzestępcy na stronie głównej firmy umieścili uśmiechniętą twarz Yoba, co miało być dowodem incydentu. Zdobyte dane grupa przekazała hakerom z Digital Revolution, którzy następnie udostępnili pliki mediom.

Skradzione informacje dotyczą tajnych projektów FSB. Wśród nich można wskazać m.in. na ingerencję w media społecznościowe (np. Facebooka czy LinkedIn), deanonimizację użytkowników przeglądarki Tor czy oddzielenie rosyjskiego wewnętrznego Internetu od globalnej sieci. Szacuje się, że jest to największy wyciek danych w historii rosyjskich służb wywiadowczych.

Opublikowane dane dotyczą kwestii, które od dawna były znane zagranicznym służbom. Jednak sam fakt incydentu, jego skali i zauważalnej łatwości stanowi poważny problem dla strony rosyjskiej.

Źródło: Forbes

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
hym108
poniedziałek, 22 lipca 2019, 17:13

Swoja droga zasieg szpiegowania intereetu przez USa jest straszny. Od Fb poprzez gogle i innne urzadznia.

wtorek, 23 lipca 2019, 10:26

poniedziałek, 22 lipca 2019, 20:02