Reklama

Polityka i prawo

Minister Cyfryzacji: Wdrożenie 5G jest dla Polski koniecznością

Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/flickr
Fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/flickr

Podczas czwartkowej konferencji „Pole elektromagnetyczne i przyszłość telekomunikacji” minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreślił, że w Polsce konieczne jest podniesienie norm promieniowania elektromagnetycznego i wdrożenie standardu transmisji 5G. 

"Dokumenty Komisji Europejskiej mówią, że zmierzamy w stronę społeczeństwa gigabajtowego. Musimy wdrożyć w Unii Europejskiej najnowszy standard transmisji 5G. Musimy to zrobić od 2020 roku w przynajmniej jednym dużym mieście. W 2025 roku powinien on funkcjonować we wszystkich dużych miastach w Polce i na głównych szlakach komunikacyjnych. Zamierzamy ten plan zrealizować" - zapewnił Zagórski podczas wystąpienia otwierającego konferencję zorganizowaną na Stadionie Narodowym w Warszawie.

"Nowoczesna gospodarka oparta o nowe technologie wymaga infrastruktury do transmisji danych" - mówił minister cyfryzacji. Podkreślał także obecne bariery finansowe, urbanistyczne i infrastrukturalne oraz ograniczenie prawne związane z funkcjonującym rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM) w środowisku z 2003 roku. Według przygotowanego przez Rafała Pawlaka dokumentu "Pole elektromagnetyczne - źródła, regulacje, pomiary" krajowe przepisy ochrony środowiska przed PEM są znacznie bardziej surowe niż wymagania europejskie.

"Przygotowując się do koniecznego podniesienia norm chcemy jednocześnie zagwarantować obywatelom poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że państwo ten proces kontroluje" - zaznaczył minister Zagórski. Obawy społeczne mają według niego wynikać z opierania się na potocznych i niesprawdzonych informacjach. Wątpliwości ma rozwiać wiedza pochodząca z badań naukowych oraz z konferencji podobnych do tej odbywającej się w czwartek.

Zgodnie z raportem sporządzonym przez Pawlaka wdrożenie sieci 5G przyniesie znaczny wzrost prędkości transmisji danych oraz zmniejszenie opóźnień do pojedynczych milisekund. Będzie się to wiązało z koniecznością wykorzystania nowych zasobów częstotliwości i lawinowym wzrostem liczby stacji bazowych. Budowa sieci 5G wymaga także rewizji obecnych metod wyznaczania pól elektromagnetycznych.

"Pole elektromagnetyczne i przyszłość telekomunikacji. Badania. Monitoring. Doświadczenia krajowe i zagraniczne" to kolejna konferencja międzynarodowa odbywająca się w Polsce z inicjatywy Instytutu Łączności – Państwowego Instytut Badawczego. Od trzech lat instytut organizuje konferencje na temat wpływu PEM na ludzi i ich otoczenie. Gośćmi spotkań są krajowi oraz zagraniczni specjaliści ze środowiska naukowego. W tym roku oprócz Ministerstwa Cyfryzacji nad wydarzeniem patronat objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama