Panika w sieci po wprowadzeniu prawa o bezpieczeństwie w Hongkongu

3 lipca 2020, 14:29
Hong_KONG_PROTESTS2
Fot. Christine und Hagen Graf/Wikipedia Commons/CC 2.0

Po narzuceniu Hongkongowi przez władze ChRL prawa o bezpieczeństwie państwowym Hongkończycy w panice usuwają konta w mediach społecznościowych i przenoszą się na bezpieczniejsze komunikatory, by zatrzeć ślady swojego zaangażowania w ruch demokratyczny.

Chińskie władze do ostatniej chwili trzymał w tajemnicy treść nowych przepisów, przewidujących kary nawet dożywotniego więzienia za działalność wywrotową, separatystyczną, terrorystyczną i zmowę z obcymi siłami w celu podważenia bezpieczeństwa państwa.

Hongkońscy prawnicy podkreślają, że przepisy szeroko i nieprecyzyjnie definiują przestępstwa, pozostawiając duże pole do interpretacji, a ostatnie słowo należeć będzie do władz Państwa Środka. To z kolei zachęca Hongkończyków do autocenzury.

„Dla waszego bezpieczeństwa kasujemy wszystkie wiadomości (…) Proszę, uważajcie na to, co mówicie” - napisał administrator grupy na komunikatorze Telegram, popularnej wśród zwolenników demokracji. Telegram i forum internetowe LIHKG wymieniane były jako główne platformy komunikacji uczestników masowych antyrządowych protestów, które wstrząsały Hongkongiem przez całą drugą połowę 2019 roku.

Sympatyzujący z ruchem demokratycznym prawnik poprosił dziennikarza agencji AFP o usunięcie zapisu wszystkich rozmów, jakie przeprowadzili na komunikatorze WhatsApp. Inne osoby deklarowały przejście na komunikator Signal, uznawany za bardziej bezpieczny – podała francuska agencja.

Urzędnicy twierdzą, że nowe prawo nie działa wstecz i dotyczy tylko wąskiego grona osób zagrażających bezpieczeństwu państwa. Hongkończycy mają jednak świadomość, że podobne przepisy wykorzystywane były w Chinach kontynentalnych do prześladowania dysydentów i krytyków Komunistycznej Partii Chin.

Nowe prawo zwiększyło uprawnienia hongkońskiej policji m.in. do śledzenia komunikacji elektronicznej i konfiskaty sprzętu komputerowego. Funkcjonariusze mogą teraz bez nakazu sądowego żądać od firm internetowych informacji w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego. Firmy nie będą miały innego wyjścia niż spełniać te żądania – przyznał przewodniczący Hongkońskiego Związku Dostawców Usług Internetowych Lento Yip, cytowany przez dziennik „South China Morning Post”.

Po ogłoszeniu planów narzucenia Hongkongowi nowego prawa operatorzy wirtualnych sieci prywatnych (VPN) informowali o znacznym wzroście zainteresowania takimi usługami w regionie. Sieci VPN stosowane są przez niektórych internautów w Chinach kontynentalnych do obchodzenia obowiązującej tam drakońskiej cenzury internetu

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
mzs
poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:52

Tak w Hongkongu umiera demokracja i zasada jedno państwo-dwa systemy. Szkoda ludzi bo nie tylko stracą wolność ale też niemałe pieniądze jak zacznie się wyprowadzka.

fifi
piątek, 3 lipca 2020, 20:46

PAP...Dla mnie ,jak nieboszczka Trybuna Ludu.Rownie obiektywne.

Davien
niedziela, 5 lipca 2020, 16:29

Fifik ale wasza rosyjska tuba propagandowa Sputnik to dla ciebei wyrocznia i guru ostateczny:)

Kiks
sobota, 4 lipca 2020, 15:19

Ci sami gamonie piszą, tylko nicki inne.

piątek, 3 lipca 2020, 23:31

dla ciebie Rosja i Chiny ostoją wolności, demokracji, praw człowieka i dobrobytu. Wiemy wiemy.

Tweets CyberDefence24