Reklama

Polityka i prawo

Pegasus dla CBA. Kwiatkowski pokazał dokumenty

kwiatkowski komisja śledcza pegasus
Krzysztof Kwiatkowski przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa.
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej były prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował rachunek z NBP i dokumenty dotyczące zakupu Pegasusa z Funduszu Sprawiedliwości. 

W środę 27 marca br. przed komisją śledczą ds. Pegasusa zeznawał w charakterze świadka były prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski. Obecny senator KO przedstawił stosowną zgodę na ujawnienie informacji z kontroli, przeprowadzonej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości i zakupu izraelskiego systemu przez CBA.

Czytaj też

Afera Pegasusa. Rachunek i dokumenty

Podczas swojej wypowiedzi zaprezentował dokumenty, które badała Izba i które mają potwierdzać dotychczasowe ustalenia co do kupna Pegasusa. Wśród nich była kopia rachunku z NBP, pokazująca przekazanie 25 mln zł, w dwóch transzach, z Funduszu do CBA. Miało to miejsce w 2017 r.

„Środki te trafiły do spółki Matic na realizację działania »zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości«” – cytuje byłego prezesa NIK-u PAP.

Krzysztof Kwiatkowski wskazał, że CBA nie może być finansowane ze środków innych niż budżetowe, o czym mówi ustawa o służbie. Jego zdaniem to oznacza, że doszło do złamania obowiązującego prawa

Reklama

Zakup Pegasusa. Presja czasu czy brak pieniędzy

Dlaczego zatem zdecydowano się na zakup Pegasusa z Funduszu Sprawiedliwości a nie funduszu operacyjnego, co byłoby możliwe niedługo potem?

Były prezes NIK-u zwrócił tu uwagę na dwa możliwe scenariusze: istniała presja czasu i nie chciano czekać z transakcją, bądź w funduszu operacyjnym nie było wystarczającej kwoty.

Czytaj też

Kwiatkowski: Woś złamał dyscyplinę finansów publicznych

Według senatora KO, niezależnie od motywacji, były już wiceminister sprawiedliwości Michał Woś złamał dyscyplinę finansów publicznych.

Potwierdzała to kontrola Izby w Ministerstwie Sprawiedliwości. Treść opinii przytacza PAP: „Woś niezgodnie z upoważnieniem udzielonym przez ministra finansów (…) podjął decyzję skutkującą przekazaniem 25 mln zł CBA na zadania inne niż wynikają z tego upoważnienia i pomimo tego, że jednostka ta finansowana może być wyłącznie środkami budżetu państwa”.

Nagranie z posiedzenia komisji jest dostępne pod linkiem: Sejm RP.

PAP/SZP

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama