Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: Największym wyzwaniem 2021 roku było wolniejsze niż oczekiwane tempo prac nad nowelizacją UKSC [PODSUMOWANIE ROKU]

fot. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa/ Twitter
fot. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa/ Twitter

„2021 rok miał być rokiem stabilizacji po trudnym czasie pandemii. Okazało się, że wyzwań pojawiło się jeszcze więcej niż rok wcześniej, co dobrze wróży wszystkim, którzy wybrali te branżę jako ścieżkę kariery” - wskazuje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, w podsumowaniu roku dla CyberDefence24.pl.

O podsumowanie roku - ostatniego dnia 2021 - poprosiliśmy Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jakie największe zagrożenia w branży cyberbezpieczeństwa widzi? Jakie problemy do rozwiązania? Jakie prognozy stawia na 2022 rok?

Jak podsumowałby pan rok w branży cyberbezpieczeństwa i nowych technologii?

2021 rok miał być rokiem stabilizacji po trudnym czasie pandemii. Okazało się, że wyzwań pojawiło się jeszcze więcej niż rok wcześniej, co dobrze wróży wszystkim, którzy wybrali te branżę jako ścieżkę kariery.

Co okazało się być największym wyzwaniem w 2021 roku w branży cyberbezpieczeństwa w Polsce?

Wolniejsze niż oczekiwane przez rynek i przeze mnie osobiście tempo prac nad nowelizacją UKSC.

Czytaj też

Z jakimi największymi cyberproblemami zmagał się świat w 2021?

Dla mnie najbardziej spektakularny był atak na Colonial Pipeline, który osobom niezainteresowanym technologiami dobitnie uświadomił, jakie skutki mogą za sobą nieść cyberataki.

Drugie miejsce to luka w log4j ze względu na zasięg oraz unaocznienie faktu, że w przypadku tak powszechnie wykorzystywanego oprogramowania brakuje skutecznych sposobów na błyskawiczne dotarcie do wszystkich dotkniętych instytucji.

Co uznałby pan za najważniejsze wydarzenie w branży w 2021?

Jasne przypisanie odpowiedzialności za ataki Ghostwriter przez 27 krajów Unii Europejskiej. Bez wskazania atrybucji, temat cyberzagrożeń będzie dla opinii publicznej skażony dezinformacją.

Czytaj też

Co pandemia COVID-19 zmieniła w krajobrazie cyberzagrożeń?

Pandemia powiększyła grupę użytkowników nowych technologii o osoby najmniej świadome konsekwencji cyberzagrożeń, co sprawiło, że stały się one jeszcze poważniejszym problemem dla bezpieczeństwa obywateli.

Jakie najważniejsze trendy wskazałby pan na nadchodzący 2022 rok?

Upowszechnienie wiedzy o cyberzagrożeniach w całym społeczeństwie.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama