Rosja odłączona od globalnej sieci. Wielki test Moskwy

11 lutego 2019, 14:38
Vladimir_Putin_(2017-01-17)
Fot. The Russian Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0

Jak podaje agencja informacyjna RosBiznesKonsalting (RBK), władze rosyjskie oraz główni dostawcy internetu planują odłączyć kraj od sieci w ramach eksperymentu. Przyczyną testu jest projekt najnowszej ustawy.

Nowy akt prawny nakazuje krajowym dostawcom usług internetowych zapewnienie niezależności rosyjskiej przestrzeni internetowej (Runetu) w przypadku zewnętrznej agresji.

Co więcej, rosyjskie firmy  telekomunikacyjne musiałyby również wprowadzić „środki techniczne”, aby skutecznie przekierować cały krajowy ruch internetowy do specjalistycznych punktów wymiany zarządzanych przez Roskomnadzor (przyp. red. państwowy podmiot odpowiedzialny za blokowanie zabronionych treści i kontrolę ruchu internetowego).

Data eksperymentu nie została ujawniona. Wiadomo jedynie, że ma się odbyć przed 1 kwietnia, czyli terminie składania poprawek do najnowszej ustawy (Narodowy Program Gospodarki Cyfrowej). Przebieg testu został uzgodniony podczas sesji grupy roboczej ds. bezpieczeństwa informacji pod koniec stycznia.

RBK poinformowała, że wszyscy dostawcy internetu zgodzili się z ideą nowego prawa, jednak krytykowali jego techniczną implementację, która według nich spowoduje poważne zakłócenia w krajowym ruchu internetowym. Przeprowadzenie testu zapewni wszystkim zainteresowanym stronom dane o tym, jak zareagują rosyjskie sieci i systemy.

Kreml pracuje nad projektem od lat. W 2017 roku rosyjskie władze poinformowały, że planują skierować 95% całego ruchu internetowego na lokalne struktury do 2020 roku. Co więcej, zbudowano w tym celu kopię zapasową systemu nazw domen (DNS), która swój pierwszy test odbyła w 2014 roku. W planowym eksperymencie  będzie ona podstawą całej operacji.

Informacja o eksperymencie jest rosyjską odpowiedzią na działania NATO, które kilkukrotnie ogłaszało, że rozważa silniejszą reakcję na cyberataki. Jednak jak wskazują specjaliści ostatecznym celem Moskwy jest wdrożenie systemu filtrowania ruchu w internecie na wzór chińskiego Great Firewall. Cechą szczególną ma być możliwość pełnego funkcjonowania sieci w całym kraju w sytuacji zagrożenia państwa i konieczności odłączenia od globalnych struktur.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
popieram
wtorek, 12 lutego 2019, 12:43

No niestety internet USA sięga aż do mojego laptopa i czy to normalka ? Każda przeglądarka jak i społecznościowe - to szpieg amerykański ?

xyz
wtorek, 12 lutego 2019, 11:13

Bardzo madry ruch. Tym tropem powinno isc nasze wojsko od cyberbezpieczenstwa .

rozczochrany
wtorek, 12 lutego 2019, 10:11

Czemu Polska nie robi podobnie? Nasza infrastruktura też powinna być niezależna i odporna.

gdvgde
wtorek, 12 lutego 2019, 02:00

najlepiej jak się odłączą na stałę, w obu kierunkach.

Stirlitz
wtorek, 12 lutego 2019, 00:03

Każde szanujące się państwo zamiast wymyślać ponownie koło zajęłoby się realnymi problemami ludzi i ukróciłoby gigantyczną korupcję.

Tweets CyberDefence24