Reklama

Polityka i prawo

Rosyjska dezinformacja uderza w PGNiG. Wpisy w trzech językach pojawiają się na Twitterze

Fot. Magnascan / Pixabay
Fot. Magnascan / Pixabay

Rosyjska, skoordynowana akcja dezinformacyjna uderza w polski koncern PGNiG. Wpisy w trzech językach - angielskim, rosyjskim i polskim - pojawiają się na Twitterze i dotyczą wsparcia udzielonego przez firmę Mołdawii, a także próby cen renegocjacji gazu. 

Wątek dotyczący Mołdawii opiera się na krytyce decyzji PGNiG o sprzedaży gazu do tego kraju po tym, jak Gazprom podniósł ceny, co w ocenie dziennika „Financial Times” stanowiło próbę szantażu politycznego uderzającego w europejskie aspiracje Kiszyniowa. 

Dezinformacja skierowana przeciwko PGNiG dotyka również próby renegocjacji cen gazu przez polski koncern, która była odpowiedzią na duży ich wzrost na europejskim rynku hurtowym. 

Według wielu analityków, ceny gazu obecnie nie są wynikiem działania rynku, a szantażem ze strony Rosji ukierunkowanym przeciwko Unii Europejskiej w związku z kwestią wyłączenia rurociągu Nord Stream 2 spod prawa unijnego. 

Kolejnym wątkiem, który przewija się w akcji dezinformacyjnej Rosji, jest rzekoma bezsensowność decyzji o zakupie przez Polskę gazu z USA i podważanie kwestii uruchomienia rurociągu Baltic Pipe. 

Próba dyskredytacji Polski

Według ekspertów Portalu Trójmorza, ostatnie działania dezinformacyjne mają na celu przedstawienie Polski jako niepoważnego partnera w polityce zagranicznej, który blokuje rosyjskie inwestycje energetyczne i jednocześnie chce renegocjować ceny gazu, po to, aby korzystnie odsprzedawać go Mołdawii. 

Gaz częstym elementem rosyjskich operacji informacyjnych

Specjaliści oceniają, że kwestie związane z energetyką, konkretniej zaś z gazem, to jeden z podstawowych elementów rosyjskich działań. Dostawy i ceny gazu to element presji na państwa takie, jak Mołdawia, które według Kremla powinny pozostać w strefie jego wpływów. 

Wsparcie Kiszyniowa przez Polskę budzi w Rosji niepokój, podobnie jak skuteczne działania PGNiG w kontekście Nord Stream 2. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama