Reklama

Polityka i prawo

TikTok pozwał stan Montana za wprowadzenie zakazu korzystania z platformy

Autor. Focal Foto / Flickr

TikTok pozwał stan Montana za wprowadzenie zakazu korzystania z tej chińskiej platformy. To pierwsza jurysdykcja, która zdecydowała się na taki krok względem wszystkich użytkowników - wcześniej TikToka blokowano dla administracji.

Reklama

O licznych zakazach TikToka dla administracji publicznej różnych szczebli pisaliśmy szeroko na łamach naszego serwisu. Korzystania z aplikacji zakazały m.in. Parlament Europejski i Komisja Europejska , w USA zakaz wprowadzono na poziomie federalnym, rekomendację odinstalowania TikToka urzędnikom i osobom pracującym w administracji wydały również Czechy - argumentując to szeroko rozumianymi względami bezpieczeństwa, które znacznie wykraczają poza kwestie ochrony danych osobowych.

Reklama

Analizę czeskiej służby odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo na naszych łamach omówiliśmy tutaj .

TikTok pozywa stan Montana

Agencja Reutera informuje, że pozew przeciwko stanowi Montana został przez TikToka złożony w poniedziałek.

Reklama

Należąca do chińskiej spółki ByteDance platforma twierdzi, że wprowadzenie zakazu dystrybucji aplikacji dla wszystkich użytkowników mieszkających w stanie Montana w USA narusza Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA, zarówno po stronie praw firmy, jak i praw osób chcących korzystać z TikToka.

Dodatkowo, TikTok ocenia, że decyzja gubernatora Montany to nadużycie uprawnień i próba podjęcia działań, które zarezerwowane są dla administracji na poziomie fedarlnym, nie stanowym - to właśnie władze kraju mają kompetencje do nakładania ograniczeń prawnych wpływających na możliwości operacyjne zagranicznych firm, nie zaś administracja stanowa.

150 mln użytkowników i polityczne powody

Decyzja Montany ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 r., chyba, że wcześniej blokada TikToka zostanie wprowadzona na poziomie krajowym. Prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie, nie jest jednak wcale duże - o czym można przeczytać w naszym tekście w tym miejscu .

Montana została pozwana już przez użytkowników TikToka niezadowolonych z decyzji władz stanowych - jak twierdzą influencerzy, w pozwie nie uczestniczyli przedstawiciele TikToka i jest on jedynie wyrazem chęci obrony wolności słowa i własnych praw przez użytkowników.

W Stanach Zjednoczonych z aplikacji korzysta ok. 150 mln osób. Od 2020 r. znajduje się ona na celowniku amerykańskich władz, które uważają TikToka za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, w szczególności wskazując na możliwość wykorzystania danych użytkowników do celów szpiegowskich przez Pekin. TikTok zaprzecza, jakoby działania tego rodzaju były możliwe ze strony chińskich władz.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama