Reklama

Polityka i prawo

UE i USA zapowiadają współpracę cyfrową, aby walczyć z dominacją Chin

fot. geralt/Pixabay/Domena publiczna
fot. geralt/Pixabay/Domena publiczna

„Nad wspólnotą transatlantycką zawisła groźba bycia wyprzedzonym przez autokracje” – podkreślono podczas Szczytu Cyfrowego w Tallinie. UE i USA planują współpracę, aby silniej zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowej scenie cyfrowej.

7 września w Tallinie odbył się Szczyt Cyfrowy, w którym wzięli udział przedstawiciele państw unijnych oraz instytucji międzynarodowych. Głównym tematem była łączność (connectivity), a także transformacja cyfrowa

Chiny rosną w siłę

Uwadze głównych zainteresowanych nie umyka fakt, że Chiny stają się technologicznym mocarstwem, pragnącym pokazać swoją dominację również na Zachodzie. Ma im w tym pomóc wielomiliardowa inwestycja w Inicjatywę Pasa i Szlaku – informuje Euractiv.

Mimo, że temat Państwa Środka nie został poruszony wprost, to premier Estonii zwracał uwagę na to, że „nad wspólnotą transatlantycką zawisła groźba bycia wyprzedzonym przez autokracje”. Aby temu zapobiec, Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą przyjąć wspólne podejście do kwestii zaufanej łączności.

„Niektóre bloki pracują nad łącznością, aby stworzyć głębokie zależności. Oni na nas nie czekają. Ich oferty połączeń są już na stole, zgodnie z ich gospodarczymi i politycznymi interesami, zatem musimy podnieść poziom naszej gry” – powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, podczas szczytu. 

Współpraca na linii UE-USA

Z kolei Stany Zjednoczone pod przewodnictwem Joe Bidena wzywały kraje demokratyczne do znalezienia inicjatywy dla kluczowej inicjatywy Chin podczas szczytu G7. Środkiem do tego ma być partnerstwo Build Back Better World (B3W). 

„Celem B3W jest wzmocnienie pozycji krajów demokratycznych w rozwijającym się świecie oraz zapewnienie, że przyszłość Globalnego Południa będzie opierać się na wartościach demokratycznych, takich jak przejrzystość, zrównoważony rozwój i dobre rządy” – pisze Euractiv. 

Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą pokazać światu, że potrafią rozwiązywać problemy po drugiej stronie Atlantyku” – podkreśliła Gina Raimondo, sekretarz handlu USA.

„Europa musi dążyć do uzyskania większego wpływu i mniejszej zależności. Dotyczy to zarówno naszej strategii cyfrowej, jak i geopolitycznej” – podkreślał Michel na szczycie w Tallinie, zapowiadając tym samym pracę nad nową strategią dotyczącą łączności.

Dodatkowo podczas czerwcowego szczytu G7 powołano amerykańsko-unijną radę ds. handlu i technologii (TTC), której celem jest rozwój stosunków handlowych oraz współpraca w takich obszarach, jak sztuczna inteligencja czy przepływ danych – dodaje Euractiv.

„Będziemy na znacznie lepszej pozycji, jeśli połączymy nasze wysiłki i będziemy pracować razem, aby wypracować międzynarodowe standardy” – podkreślał Valdis Dombrovskis, komisarz ds. handlu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama