Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania rozważa blokowanie potężnych systemów AI

Autor. Thomas Hawk / Flickr

Wielka Brytania rozważa blokowanie potężnych systemów sztucznej inteligencji. Głos taki napływa od strony rządowej Rady ds. AI, która obecnie debatuje nad tym, jak uregulować nową i szybko rozwijającą się technologię.

Reklama

Jednym z członków rządowej Rady ds. AI w Wielkiej Brytanii jest Marc Warner, będący także szefem spółki Faculty AI. Jego zdaniem, w przyszłości niektóre bardzo potężne systemy sztucznej inteligencji, zaliczane do silnej AI, będą musiały zostać zablokowane.

Reklama

Silna sztuczna inteligencja wymaga przede wszystkim przejrzystości i regularnych audytów, jak i wbudowania w te technologie mechanizmów bezpieczeństwa już na etapie projektu - ocenia ekspert cytowany przez serwis BBC . Jego zdaniem, wiążące i uważnie podejmowane decyzje odnośnie takich systemów będą musiały zostać podjęte przez rząd w ciągu kolejnych sześciu miesięcy, maksymalnie roku.

Wątpliwości, lobbing, regulacje

BBC pisze, że firma Faculty AI to jedyny partner technologiczny spółki OpenAI - producenta ChatuGPT - który pomaga swoim klientom zaimplementować to rozwiązanie w sposób bezpieczny. Jednocześnie szef Faculty AI jest członkiem rządowego organu doradczego, który ma za zadanie opracowywać merytoryczne konsekwencje regulacji sztucznej inteligencji. Czy nie dochodzi tu do konfliktu interesów?

Reklama

Pytanie wydaje się mieć oczywistą odpowiedź - z drugiej jednak strony, lobbing w kontekście regulacji sztucznej inteligencji ma różne oblicza, co można było poznać choćby śledząc wizytę szefa OpenAI Sama Altmana w Polsce oraz czytając doniesienia ze spotkań, które odbywał w innych krajach.

BBC podkreśla, że związki polityczne biznesmenów z branży sztucznej inteligencji powinny być przedmiotem zainteresowania, a regulacje wypracowywane z ich udziałem będą dotyczyć wszystkich obywateli - bo nowe technologie wdrażane będą nie tylko przez podmioty prywatne, z których usług nie trzeba korzystać w ramach wolnego rynku, lecz także przez sferę publiczną, np. narodową służbę zdrowia (NHS) Wielkiej Brytanii.

Dobre praktyki

Wcześniej na łamach naszego serwisu informowaliśmy o tym, że w ciągu kolejnych tygodni ma powstać wstępna wersja unijnego kodeksu dobrych praktyk dla branży AI. Do regulacji tej technologii wezwali również liderzy państw G7, w tym - premier Wielkiej Brytanii.

Unijna komisarz Margrethe Vestager podkreśliła przy tym, że kodeks dobrych praktyk, który będzie dobrowolny, to doraźna odpowiedź na problem braku regulacji - Akt o sztucznej inteligencji, z którego założeniami można zapoznać się  w tym naszym materiale , wejdzie w życie za dwa i pół, a może nawet trzy lata. To istotnie zbyt późno - w dziedzinie regulacji AI trzeba działać już teraz.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama