Reklama

Polityka i prawo

Wojna a infrastruktura krytyczna. Ukraina bierze przykład z Zachodu

Szkoła Ukraina
Autor. @palchyk_online/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ukraina zamierza zbudować system ochrony infrastruktury krytycznej na podstawie i zgodnie z najlepszymi praktykami i przepisami. Wzorem dla Kijowa jest m.in. Unia Europejska. To szczególnie ważne podczas wojny, która generuje zarówno konwencjonalne, jak i cyfrowe zagrożenia dla strategicznych obiektów. 

Reklama

Oleksandr Potii, zastępca szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), publicznie przekazał, że Kijów zbuduje system ochrony infrastruktury krytycznej (IK) zgodnie z najlepszymi światowymi praktykami i unijnymi przepisami

Reklama

Nasz wschodni sąsiad analizuje postanowienia np. dyrektywy NIS2 oraz RCE, które odnoszą się do m.in. bezpieczeństwa IK. Ukraińska służba sporządziła już listy obiektów zaliczanych do infrastruktury krytycznej. Niebawem powinna zostać uchwalona uchwała w sprawie procedury prowadzenia rejestru IK – ma to być ważny krok na rzecz skoordynowania wysiłków na rzecz ochrony strategicznych obiektów.

Czytaj też

Odpowiedzialność za IK

Z założenia rejestr zawierać będzie dane dotyczące IK, operatorów i własności, nadzorców itd. „Za kategoryzację obiektów infrastruktury krytycznej i przekazywanie informacji do Rejestru Infrastruktury Krytycznej odpowiadać będą organy sektorowe wraz z operatorami tych obiektów" tłumaczy SSSCIP. Jak dodaje: „za ochronę obiektów infrastruktury krytycznej odpowiadają ich operatorzy". 

Reklama

Na podstawie przepisów określone podmioty bezpieczeństwa będą czuwały nad ochroną i odpornością IK. Przykładowo, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zajmować się będzie dywersją a SSSCIP wrogimi cyberatakami. Oleksandr Potii oświadczył, że jego służba już rozpoczęła prace nad rozwiązaniem kwestii prawnych.

Czytaj też

Najlepsze praktyki

Ponadto, Ukraina współpracuje z zagranicznymi partnerami w tym zakresie. Wystarczy wspomnieć o chociażby amerykańskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury Krytycznej (CISA). „Stosuje ona najlepsze praktyki" – ocenia SSSCIP w komunikacie do sprawy, które podpisało memorandum z agencją USA. 

Czytaj też

Główny cel wroga

Odpowiednia ochrona infrastruktury krytycznej jest obecnie dla Ukrainy jednym z najwyższych priorytetów podczas wojny. Źródło zagrożeń stanowią nie tylko konwencjonalne działania rosyjskich sił (np. ataki rakietowe), ale również cyberoperacje

Obiekty zaliczane do IK są atrakcyjnym celem hakerów wroga. Wynika to z ich strategicznego znaczenia dla kraju i społeczeństwa. Powagę wystąpienia takiego incydentu pokazuje przykład regionalnego blackoutu w regionie iwano-frankiwska, gdzie kilkaset tysięcy osób zostało pozbawionych energii w zimie ze względu na skuteczny cyberatak. Miało to miejsce po aneksji Krymu przez Rosję.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama