Polska tworzy cyberwojsko

4 maja 2017, 14:52
Cyber armia ameryka komputery wojna

W Białobrzegach niedaleko Warszawy tworzona jest jednostka wojskowa, której zadaniem będzie działanie w cyberprzestrzeni – informuje Rzeczpospolita.

Jak donosi Rzeczpospolita, w Siłach Zbrojnych prawdopodobnie sformowano jednostkę prowadzącą działania w cyberprzestrzeni. Budowa zdolności w tym zakresie została też wpisana do Planu Modernizacji Technicznej jako jeden z priorytetów, jeszcze w zeszłym roku. Resort nie ujawnia szczegółów, ale zdaniem "Rz" wiele wskazuje na to, że stosowna jednostka już prowadzi działania. Wcześniej Minister Antoni Macierewicz poinformował o przeznaczeniu 2 mld złotych na cyberbezpieczeństwo wojska.

Powołanie takie jednostki wiąże się jednak z koniecznością odpowiedzi na kilka pytań. Czy MON dysponuje własną strategią lub doktryną wykorzystania tego rodzaju wojsk? Dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego kmdr Dariusz Wichniarek podczas konferencji Economic Security Forum powiedział, że dopiero toczą się pracę nad takim dokumentem.

Czytaj też:  Szatkowski: MON musi być liderem cyberobrony

Druga sprawa dotyczy zakresu działania takie jednostki. Czy będzie ona odpowiedzialna za operacje ofensywne w cyberprzestrzeni? Ponadto czy głównym jej zadaniem będzie wsparcie tradycyjnych wojsk czy może też będzie podejmowała działania autonomiczne? Kolejna kwestia dotyczy zwierzchnictwa. Czy zostanie powołane oddzielne dowództwa odpowiedzialne wyłącznie za operacje w cyberprzestrzeni?

Należy również zapytać o kwestie prawa międzynarodowego. Czy jeżeli jednostka ta będzie prowadziła operacje ofensywne to czy zostanie przygotowany dokument, stwierdzający ich legalność.

Wreszcie jeżeli przyjmiemy, że jednostka będzie zaangażowania w działania o charakterze zaczepnym, to czy Polski rząd publicznie przyzna się do posiadania zdolności ofensywnych w cyberprzestrzeni. Tak zrobiły Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, ale również Holandia.

 

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Zoom
wtorek, 9 maja 2017, 11:31

Nie jest to co prawda strategia, ale na stronach BBN jest "Doktryna bezpieczeństwa RP": http://en.bbn.gov.pl/ftp/dok/01/DCB.pdf Proponuję zapoznać się przed komentarzami.

TowariszczJacho
wtorek, 9 maja 2017, 21:01

Powiedzmy, że szansę ma każdy kraj, pierwsza z takich szans pojawiła się w czasie II Wojny Światowej gdzie trzech Panów niekoniecznie Wojskowych :) przyczyniło sie do złamania Enigmy, ale bracia z za wschodniej granicy powstrzymali możliwości rozwojowe i w tym i w innych obszarach ... o technologiach jądrowych czy też innych szkoda czasu przypominać nieodległa przeszłość ale również i obecnie można zaobserwować brak wyobraźni ... szczególnie wśród sprawujących władzę ... blue-rey, grafen ... ale również inne w tym metody i technologie dla kryptologii nie tylko dla cyberbezpieczeństwa ponieważ kryptowaluty i blockchain to również metody kryptograficzne oraz technologie korzystające z matmy i teorii liczb ... ale potrzebna jest wiedza "ścisła" i wyobraźnia natomiast wśród osób obejmujących wysokie stanowiska decyzyjne czyli rządzący w większości wywodzą się ze środowisk historyczno-socjologiczno-ekonomiczno- prawniczych gdzie wyobraźnia zawężona jest do ... dziś i teraz ... mieć oraz do wyobrażania sobie, że "Decyzja Polityczna" może zastąpić wiedzę, kwalifikacje i wyobraźnię ... a tu niestety ale tak nie jest ... więc nie widzą "swego wysokozyskownego" miejsca w "Cybrewojsku" no i niestety ale raczej będą sobie potrafili wyobrazić jak wykorzystać w swych "geszeftach" cyberwalutę ... a bezpieczeństwo obywateli i danych osobowych czy tez inne dyrdymały z CyberBezpieczeństwem przerasta ich percepcję i wyobrażenia ... czyli po prostu nie wiedzieli jak na tym dobrze zarobić ale "fake news" oraz ogromne możliwości "manipulacji" ... spowodowały, że "oczka się otworzyły" więc można zakładać, że całe to Polityczne towarzystwo czytaj rzesza "politykierów ... nieudaczników" będzie próbowała zawłaszczyć lub już zawłaszczyła i ten obszar ... który jako medium komunikacyjne stał się atrakcyjny dla kreatorów "Wirtual-Fake-Reality" i raczej trzeba by posiadać CyberComand w arsenale ... władzy nad Obywatelami ...

Tweets CyberDefence24